Tre rederier skal levere øget færgekapacitet - hvis...
Onsdag 2. januar 2019 kl: 12:27
Af: Jesper ChristensenI slutningen af marts træder Storbritannien ud af EU-samarbejdet. Hvis Storbritannien ikke godkender den indgåede aftale om, hvordan blandt andet samhandlen fremover skal ske, vil det eksempelvis betyde toldbehandling af alle lastbiler, der skal ind og ud af Storbritannien - og det vil øge behovet for færgekapacitet
Derfor har det britiske transportministerium indgået aftaler med tre rederier - danske DFDS, franske Brittany Ferries og britiske Seaborne Freight - om at de skal levere yderligere færgekapacitet, hvis Storbritannien vælger exit-udgangen fra EU-ssamarbejdet uden en aftale 29. marts.
Lastbilchauffører, der før EU åbnede det indre marked, og som har været med færgerne til og fra Storbritannien, kan sikkert huske, at toldbehandling i eksempelvis Dover kunne være en langvarig affære - og at der er begrænset plads i havnen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Rederi vinder diversitetspris for tredie gang
- Mindre godsmængder prægede juli
- Singapore-rederi flytter sine sjællandske container aktiviteter til Kalundborg
- Færgerederi melder om over en million passagerer i juli
- Dansk offshore-rederi overtager tysk leverandør af specialiseret teknologi og udstyr
- Færgechef forlader sin stilling
- Forsinkelser udløste bod
- Flere rejste til og fra Bornholm med færre hurtige afgange
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Tre rederier er indstillet til diversitetspris
- Islandsk rederi-koncern har taget nyt kølehus i Aarhus i brug
- Finsk rederi med ruter til Danmark transporterede mere gods
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



