En bus og tre lastbiler mistede nummerpladerne
Mandag 28. april 2025 kl: 11:41
Af: RedaktionenMyndighederne i den østrigske delstat Kärnten gennemførte fredag i sidste uge en kontrol af lastbiler og busser, der kørte på Motorvej A11, der løber mellem Süd Autobahn A2 og Tauern Autobahn A10ved Villach til den slovenske grænse. Motorvejen er en del af E61
I forbindelse med kontrollen fik en kroatisk indregistreret bus med 35 passagerer kørselsforbud. Bussen havde defekte bremser, gennemtæret karrosseri og et defekt differentiale. Bussen passagerer måtte fortsætte deres rejse i en erstatningsbus.
Ud over bussen fik tre lastbiler også kørselsforbud på grund af akut fare på grund af tekniske mangler. Her måtte chaufførerne og deres arbejdsgivere stille sikkerhed med firecifrede beløb i euro.
Myndighederne i Kärnten konstaterede derudover et stort antal overtrædelser af køre- og hviletidsreglerne. De kontrollerede chaufførernes øvrige papirer var i orden.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - To lastbilchauffører var påvirkede af narko
- Varebiler bliver stjålet 10 gange oftere end personbiler
- Politiet i Rostock efterlyser sættevogn med slik for 1.868.132 kroner
- Antallet af nyregistrerede el-lastbiler er fordoblet
- Transportminister Thomas Danielsen sminkede vejafgift med forkerte oplysninger
- To trækkere er opbygget til forskellige opgaver - og leveret til den samme
- Den svenske regering åbner for udenlandske transportører
- Kameraer skal forevige bilister, der kører over for rødt lys
- Dækproducent og -leverandør gentager gode råd til brændstofeffektiv kørsel
- Øresundshavn har fået ny jernbanependel
- Vognmandens datter fik sit ønske opfyldt
- Renovationsbiler bliver elektriske i Vejen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




