Svensk industri-koncern med lastbiler og busser køber del af konkursramt batteri-koncern
Mandag 14. april 2025 kl: 17:53
Af: RedaktionenDen svenske producent af blandt andet lastbiler, busser, stationære motorer og marinemotorer, Scania, har købt industridivisionen af konkursramte Northvolt. Med opkøbet af den pågældende del af Northvolt Systems, der vil blive en selvstændig virksomhed til Scania Power Solutions, vil Scania kunne styrke sin indsats på markedet for offroad-elektrificering
Købet omfatter produktionskapacitet, et forsknings- og udviklingssenter og et hold på omtrent 260 medarbejdere. Virksomheden har aktiviteter i et lejet produktionsanlæg i Gdańsk i Polen, og et forsknings- og udviklingscenter i Tomteboda ved Stockholm i Sverige.
Scania forklarer, at den opkøbte del af Northvolt-koncernen - Northvolt Systems Industrial Division - udvikler og producerer batterisystemer for den tunge industri og off-highway markedssegmenter, og tilbyder en portefølje af batterimoduler og systemer, som bruges i materialehåndtering, anlægsudstyr og minedrift. Det opkøbte selskab vil være en partner til Scania’s forretningsenhed, Power Solutions, og operere som en selvstændig virksomhed inden for Scania Ventures og New Business.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Den elektriske andel er steget
- Den elektriske bestand er vokset
- Kølekæde hos cateringvirksomhed er blevet mere elektrisk
- Specialtransporter bliver fulgt at elektrisk følgebil
- Samarbejde skal frigøre over 42 millioner liter bæredygtigt flybrændstof
- Tankstationer må ikke reservere urimeligt høje beløb på forbrugernes konti
- Høje brændstofpriser får bilister til at sætte farten ned
- Elektriske lastbiler fra Sverige rækker op til 700 kilometer
- Batteri-elektriske lastbiler kan dække flere transportopgaver
- Vognmand i Støvring sætter tre lastbiler i to-holdsskift for at være mere brændstof-effektiv
- El-lastbiler og el-busser kan lade i Aarup på Fyn
- Energiselskab åbner nyt anlæg med diesel og AdBlue til tunge køretøjer i Næstved
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




