Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Stor erhvervshavn er omdannet til aktieselskab

Tirsdag 8. april 2025 kl: 12:49
Af: Redaktionen

Tirsdag 1. april skiftede Aarhus Havn status fra at have været en kommunal selvstyrehavn til at være et aktieselskab - stadig med Aarhus Kommune som ejer

Aarhus Havn, der i dag er Danmarks største erhvervshavn med en godsomsætning på omkring 10 millioner ton årligt, er efter en politisk beslutning i Aarhus Byråd omdannet til et aktieselskab. Det er sket for at sikre haven mulighed for fortsat udvikling og skabe bedre erhvervsmæssige muligheder


- Aarhus Havn, der blev skabt i 1845, har fra start skabt fremgang og udvikling både lokalt og nationalt. I dag er havnen Danmarks største erhvervshavn, der forbinder dansk erhvervsliv med resten af verden, siger Thomas Haber Borch, der er havnedirektør i Aarhus Havn.


- Nu er tiden kommet til at skrive et nyt kapitel i historien - et kapitel, der på mange måder rækker ind i fremtiden. En ny selskabsform vil bidrage til at styrke vores position, vores samarbejde meddansk erhvervsliv og vores kommercielle muligheder, som er forudsætninger for havnens fremtidige udvikling, siger han videre.


I december sidste år besluttede et politisk flertal i Aarhus Byråd at omdanne Aarhus Havn til et kommunalt ejet aktieselskab.


Med omdannelsen til aktieselskab har Aarhus Havn fået en ny bestyrelse med Susanne Juhl som formand. Hun overtager formandsposten fra borgmester Anders Winnerskjold, der fremover vil være næstformand i bestyrelsen.


Udover formand og næstformand består Aarhus Havns bestyrelse af følgende:
  • Bünyamin Simsek (K - tidligere V), byrådsmedlem i Aarhus
  • Anne Hammer (SF), byrådsmedlem i Aarhus
  • Andreas Nordseth, tidligere direktør i Søfartsstyrelsen
  • Ole Thomsen, Executive Vice President i JYSK
  • Hanne Storm Edlefsen, direktør i Energinet
  • Op til fire medarbejdervalgte medlemmer, der endnu ikke er valgt



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Banedanmark inviterer til broklap-montering
- Skærver og fast biobrændsel opvejede fald i import af fossile brændsler
- Energihavn i Malmö får nyt jernbanespor og øger intermodaliteten
- DSB melder om god fremdrift i investeringer
- Sveriges største havn noterer fremgang inden for containergods
- Varde Kommune sætter ekstra skilte op ved jernbaneoverskæringer
- Togdriften mellem Oksbøl og Nr. Nebel er indstillet efter uheld i jernbaneoverskæring
- Midlertidig skiltning skal advare ved jernbaneoverkørsler
- Traktor kom i vejen for tog i jernbaneoverskæring nordvest for Varde
- Togulykke mellem Tinglev og Kliplev 15. august:
- Togene kører langsommere gennem jernbaneoverskæringer uden bomme
- Sydvestjysk kommune skærper fokus på sikkerheden ved jernbaneoverkørsler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst