Politiet sigter to personer efter bombetrussel mod Kolding Havn
Torsdag 20. marts 2025 kl: 20:59
Af: RedaktionenSydøstjyllands Politi efterforsker bombetruslen, der blev rettet mod havnen i Kolding onsdag morgen. Torsdag eftermiddag oplyste politiet, at to personer er blevet sigtet i sagen. Ifølge DR er de sigtede to medarbejdere hos Kolding Havn
Onsdag morgen fik politiet en anmeldelse på 112 om, at der var indtelefoneret en bombetrussel til havnekontoret. Det blev på den baggrund besluttet at evakuere Kolding Havn samt afspærre flere veje, mens sagen blev undersøgt.
I forbindelse med indsatsen og efterforskningen på havnen kom det frem, at der var tale om en øvelse, der var iværksat uden at myndighederne på forhånd var informeret.
Torsdag har Sydøstjyllands Politi sigtet to personer i sagen. De to personer er ifølge DR medarbejdere på Kolding Havn - og medarbejderne havde ønsket at der blev sat en evakueringsøvelse i gang. Men den var ifølge Birgitte Munk Grunnet, der er formand for Kolding Havn og sidder i kommunalbestyrelsen i Kolding for Socialdemokratiet, ikke blevet koordineret opad i systemet.
Den indtelefonerede bombetrussel udløste en stor politiaktion med lukkede veje i havneområdet i Kolding og med ammunitionsryddere og bombehunde.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Let lastbil kører uden om vejafgiften med en totalvægt på 11,99 ton
- Havnen i Køge håndterede mere gods sidste år
- Fire-akslet trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot - og andet godt
- Folketingsflertal udskyder EU-krav til bæredygtighedsrapportering
- Lastbilproducent er oppe på over 5.000 solgt og leveret elektriske lastbiler på verdensplan
- Pakke med hash var forsynet med GPS-tracker
- Vi har leveret transportnyheder i 25 år
- Østjysk havn håndterede 170.927 teu i årets første kvartal
- Motorvej E45 bliver spærret i aften- og nattetimer
- Skanderborg-vognmand får ny fire-akslet trailer til grus
- En bus og tre lastbiler mistede nummerpladerne
- Fredag 25. april 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |