Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Fragtmænd kan lade elektriske lastbiler i Aalborg

Torsdag 20. marts 2025 kl: 13:38
Af: Redaktionen

Fragtmænd kan lade elektriske lastbiler i Aalborg

Danske Fragtmænds første ladestation til el-lastbiler er klar til brug på virksomhedens terminal i Aalborg. I samarbejde med energiselskabet OK er Danske Fragtmænd på vej til at etablere ladeinfrastruktur på samtlige terminaler og dermed understøtte omstillingen af transportsektoren til en mindre CO2-belastende drift

For at markere indvielsen af ladestationen satte transportminister Thomas Danielsen (V) torsdag strøm til den første el-lastbil og klippede den røde snor. I sin tale fremhævede han betydningen af en stærk ladeinfrastruktur for at understøtte omstillingen i den tunge transport.


- Den tunge transport skal være en del af den grønne omstilling, og det kræver en stærk ladeinfrastruktur. Initiativer som dette viser vejen frem, og gør det lettere for vognmænd at vælge el som drivmiddel, sagde Thomas Danielsen.


Ladestationen i Aalborg er den første af flere planlagte stationer, der skal understøtte omstillingen af Danske Fragtmænd til en mere bæredygtig transportør. Snart følger ladestationer i blandt andet Sakskøbing, Taastrup, Odense og Aarhus.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Storebæltsbroen lagde asfalt til rekordmange køretøjer
- Jordbundsundersøgelser vil påvirke vejen til stor containerhavn
- Lastbilchauffør blev sigtet efter dødsulykke i Randers
- Mindre godsmængder prægede juli
- Vognmandsorganisation og uddannelses- og synsorganisation indleder samarbejde
- Tysk lastbilproducent har særligt off-road-køretøj med på svensk messe
- Singapore-rederi flytter sine sjællandske container aktiviteter til Kalundborg
- Mejerikoncern efterlyser mælkekasser
- Færgerederi melder om over en million passagerer i juli
- Lille elbil kan bygges om til varebil
- Lastbilforhandler kommer med bud på fremtiden
- Københavns overborgmester inviterer transportministeren til dialog om udfordringer med brevomdeling

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst