Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Toldere tilbagehold guldmønter i Aalborg Lufthavn

Tirsdag 18. marts 2025 kl: 13:22
Af: Redaktionen

Det var lidt af en blandet landhandel, tolderne i Aalborg Lufthavn åbnede låget til, da de i begyndelsen af februar udtog en rejsende til toldkontrol. I den rejsendes kuffert fandt de 8,3 kg vandpibetobak, to guldmønter og 1.400 cigaretter. Købsprisen på de to guldmønter blev dokumenteret til at være på knap 9.000 kroner

Da den rejsende ikke kunne betale en bøde på 50.000 kroner samt told og afgifter på 25.000 kroner, blev både vandpibetobak, guldmønter og de 1.200 cigaretter tilbageholdt.


- Det er vigtigt, at rejsende sætter sig ind i rejsegodsreglerne, når de krydser grænsen til Danmark. Rejsende kan ved indrejse fra lande uden for EU told- og afgiftsfrit have 200 cigaretter eller 250 gram røgtobak med sig. Nogle gange sker det bevidst og andre gange sker det ubevidst, at rejsende overtræder reglerne, men vi skelner ikke, siger Jeppe Kjærgaard, der er kontroldirektør i Toldstyrelsen.


Toldstyrelsens sager på tobaksområdet kan inddeles i to typer. Den første type er organiseret smugling, hvor sagerne er komplekse og med tilbageholdelser af relativt store mængder tobaksvarer, der ikke er betalt afgifter af. Den anden type er privates indførsel af tobaksvarer. Den sidste type sager tegner sig for langt størstedelen af registrerede tobakssager i Toldstyrelsen. 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Politisk flertal vil fordele 100 millioner kroner til kollektiv transport på landet
- 19-årig mand forsøgte på at smugle 5,5 kg hash ud af landet
- Miljøkonsekvensrapport om nyt togværksted i Vinge er sendt i Høring
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Minibus-opbygger er kåret som en succesvirksomhed
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Flere kom til skade i trafikken sidste år
- Trafikpolitisk gruppe besøger Indenrigs- Bolig- og Landdistriktsudvalget
- Tunnel er på vej mod første kilometerpæl
- Nyt signalsystem betyder 14 dage uden tog på Svendborgbanen
- Mangel på lokomotivførere betyder reduceret drift på fire ud af fem banestrækninger i Nordsjælland
- Bustest 2026 i Ungarn omfattede syv busser i naturskønne omgivelser

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst