Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Myndigheder og maritime organisationer mødes til dialog om maritime sanktioner

Fredag 28. februar 2025 kl: 11:05
Af: Redaktionen

Søfartsstyrelsen har inviteret til sættemøde i det dialogforum for maritime sanktioner, som erhvervsminister Morten Bødskov (S) etablerede 6. februar

Formålet med forummet er at styrke dialogen mellem myndigheder og de maritime organisationer om EU’s maritime sanktioner over for Rusland og håndtering af Ruslands skyggeflåde generelt.


Forummet vil også give mulighed for, at de maritime organisationer kan løfte eventuelle udfordringer, herunder med efterlevelse af sanktionerne, ligesom de vil kunne komme med forslag til forbedringer og opstramninger af sanktionerne.


I januar og februar kom der eksempler frem på, at maritime virksomheder i Danmark har solgt gamle tankskibe direkte eller indirekte til selskaber, der sejler i den russiske skyggeflåde. 


Det udløste et møde mellem Morten Bødskov og repræsentanter fra Danske Rederier, Danske Maritime, Danske Havne og Danske Shipping- og Havnevirksomheder, hvor man drøftede, hvordan man i fællesskab kan gøre mere for at håndtere den russiske skyggeflåde.


På den baggrund nedsatte erhvervsministeren dialogforummet for maritime sanktioner.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Lad os nu fokusere på, at rederier er grønnere end deres rygte
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder
- Flere tog færgen
- Rederikoncern melder om fremgang i fragten på de fleste områder
- Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Havnesamarbejde skal bane vejen for vind-, offshore- og bulk-løsninger
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
- Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Kongeskibet lægger til kaj i Billund

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst