Intermodalt fremskridt er kommet på skinner
Mandag 17. februar 2025 kl: 15:01
Af: Redaktionen
(Foto: Safe Green Logistics A/S Simon Mosbjerg Mørch DB Cargo Scandinavia)
I sidste uge havde DB Cargo-toget fra Aalborg mod Høje Taastrup to containere med, der var kommet på med toget uden brug af containertruck eller -kran. De to containere var blevet overført fra lastbiler til togvognene ved hjælp af et nyt system fra virksomheden Safe Green Logistics A/S, der har hjemsted i Vodskov i det sydlige Vendsyssel
Systemet gør det muligt at læsse skibscontainere direkte fra lastbil til tog - uden løfteudstyr.
Hos DB Cargo fremhæver man, at systemet er hurtigt og nemt og dermed et ideelt supplement til togoperatørens netværk i Danmark.
I forbindelse med transporten af de to containere fremhæver DB Cargo, at CO2-udslippet var 1,5 ton mindre end en tilsvarende transport med lastbil over 400 de kilometer, der er mellem de to terminaler.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lastbilchauffør er blevet sigtet efter jernbaneulykke
- Den nye bro over Storstrømmen får dronningenavn
- Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri
- - Der er behov for et grænseoverskridende samarbejde om kapacitet og redundans for transport over Øresund
- ERTMS-udrulningen skrider frem, men der skal gøres mere
- Folketingsvalg betyder, at fremsatte lovforslag bortfalder
- Knogle fra forhistorisk tam-okse dukkede op under banebyggeri
- Omgivelserne ved søndrjysk station skal udvikles
- Seks jernbaneoverkørsler uden bomme får overvågningskameraer
- Jernbanen ved Ringsted bliver udvidet
- Knap otte millioner kubikmeter jord danner fundamentet for ny jernbane på Vestfyn
- Banedanmark åbner byggeplads i Aarhus for nysgerrige
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





