Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Norskejet pakkedistributør håndterede syv procent flere e-handelspakker

Fredag 14. februar 2025 kl: 09:55
Af: Redaktionen

Pakkedistributøren Bring, der er en del af Posten Bring AS, som den norske stat ejer, håndterede i løbet af 2024 syv procent flere pakker fra e-handelen. Det oplyser Bring, som også peger på, at den største stigning var i pakker til udleveringssteder

- Trods usikre tider har vi formået at øge pakkevolumen betydeligt i løbet af året. Den største stigning var under Black Week og julehandlen, hvor vores pakkemængder lå næsten 40 procent over sidste år, siger Bjarne Lauritsen, der er driftsdirektør hos Bring i Danmark.


Elektrisk distribution med varebiler i år
Bring i Danmark vil i år omstille sin flåde af varebiler til fuld elektrisk drift. I øjeblikket kører Bring elektrisk i 79 byer.


- Vi har som mål at udskifte alle varevogne til el inden udgangen af 2025. Det vil betyde at vi bliver den første pakkeleverandør der tilbyder helelektriske leveringer i Danmark, siger Bjarne Lauritsen. 


Nøgletal for Posten Bring-koncernen 2024 (2023 i parentes) 
  • Omsætning: 24.972 millioner norske kroner (24.394 norske kroner) 
  • Justeret driftsresultat: 906 norske kroner (716 norske kroner) 
  • Driftsresultat (EBIT): 644 norske kroner (599 norske kroner) 
  • Soliditetsgrad (Egenkapitalens andel af de samlede aktiver i procent): 30 (29,9) 




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling
- En af transportbranchens vigtigste kampe er et opgør med administrativt bøvl og urimelige afgifter
- Renovationsselskab fik Transportens Lærepladspris 2025
- Arbejdsgiverformand fortsætter
- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Varebiluddannelse kører ind hos kursusudbyder i Esbjerg
- Fredag 12. september 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Britiske operatører kårer atter DAF til årets flådelastbil
- Pulje skal bidrage til færre arbejdsulykker på transportområdet
- 38-årig mand blev sigtet for tyveri af dieselolie
- Energiselskab byder på årets el-lastbil
- Svensk transportvirksomhed har solgt sit danske datterselskab

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst