Knap to millioner fløj via København i januar
Tirsdag 4. februar 2025 kl: 12:30
Af: Redaktionen
1,95 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i januar. Det var omkring 240.000 flere end i januar sidste år, hvor tallet var 1,71 millioner
- Januar og de øvrige vintermåneder er generelt ikke så travle i lufthavnen som sommermånederne. Men vi har oplevet rigtig mange rejsende i årets første måned, hvor der var 14 procent flere passagerer i forhold til for et år siden. Vi ser en stigende interesse for at flyve til og fra København, siger Peter Krogsgaard, der er kommerciel direktør i Københavns Lufthavn.
På trods af et stigende antal passagerer, er der 14 procent færre passagerfly, der letter og lander i Københavns Lufthavn sammenlignet med for seks år siden, hvor passagertallet var det samme som i dag. Det skyldes, at der er kommet flere nye, større fly, og at der er flere solgte sæder pr. fly.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Toldere tilbagehold guldmønter i Aalborg Lufthavn
- Ungarsk lavprisflyselskab åbner tre nye ruter fra Billund
- Midtjysk lufthavn får ny flyforbindelse til England
- Første løsning om grøn luftfart er ikke effektiv
- Politikere er blevet enige om den videre proces for mindre CO2-belastende indenrigsrute
- Strejke i Tyskland betyder aflyste fly
- Landets næststørste lufthavn melder om en god vintersæson
- Speditør er flyttet til Kastrup Lufthavn og vil markere sig yderligere i Danmark og Norden
- Lufthavn i sydjylland mister en række ruter - og får en ny
- Lufthavn i Grønland må igen håndtere luftfrat ti ludlandet
- Flere rejste til og fra Limfjordslufthavn
- Irsk lavprisflyselskab lukker base i Billund
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |