Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Busoperatør skal køre med 15 el-busser på 14-årig kontrakt

Tirsdag 21. januar 2025 kl: 10:45
Af: Redaktionen

Trafikselskabet Movia tildelte i slutningen af sidste år bus- og letbaneoperatøren Keolis en 14-årig kontrakt på driften af Linie 19 i Københavnsområdet Kontrakten, der i alt har en værdi af over 100 millioner euro, omfatter indsættelsen af 15 batteri-elektriske busser

De 15 elbusser vil blive indsat på Linie 19 i marts næste forår med udgangspunkt i Keolis' anlæg i Albertslund, der også er hjemsted for Keolis Danmarks hovedkontor. 


Den stigende drift af elbusser vil medføre opgraderinger og optimering af opladerstandere med otte nye ladestationer, hver udstyret med to opladere, der vil blive supplere de seks eksisterende stationer, så det samlede antal ladepunkter kommer op på 28.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Passagertallet er vokset med 22 procent - 7 procent vil have mere indenrigsflyvning
- Trafikselskab indhenter erfaringer til elektrificering af minibusser i flextrafikken
- Pensionsselskab åbner nyt sundhedsfagligt center
- Østjysk kommune får bus med frivillige bag rattet
- Banedanmark har travlt i sporet i sommerferien
- Lufthavn ved Esbjerg får forbindelse til Holland og England
- Trafikselskab tilbyder flere afgange og gratis bybus til stor strandfest
- Vestmøn har fået bus på bestilling i områder uden busser
- Togselskab på Sjælland får ny administrerende direktør
- Københavns Politi øger bemanding i lufthavn
- Station fra 1871 får nye spor og perroner
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst