Færgerute fra og til Bornholm satte passagerrekord
Fredag 10. januar 2025 kl: 12:14
Af: RedaktionenFor første gang nogensinde i et kalenderår var der sidste år over to millioner rejsende med færgerne fra og til Bornholm. Det faktiske passagertal på Bornholmslinjens tre ruter til Bornholm endte på 2.005.564
Molslinjens administrerende direktør, Kristian Durhuus, satte et mål om over to millioner passagerer, da han var på kajen i Rønne i april 2023 for at være med til at tage i mod verdens største hurtigfærge, Express 5 i Rønne.
- Det er meget tilfredsstillende, at vi allerede året efter bryder grænsen til de to millioner rejsende på et år - og det endda i et 2024, hvor en kold og våd juli sendte rigtigt mange danskere på ferie sydpå, siger han.
Molslinjen oplyser, at i år vil Express 5 sejle side om side med Express 1, og opmarcharealerne i Rønne er ombygget og gearet til et nyt år med nye højsæsoner.
- Vi ved også, at priserne vil falde lidt i et 2025, hvor vi også bygger om på Express 1, så den kommer til at ligne Express 5 lidt mere - blandt andet med en større shop i stil med den, som er taget rigtigt godt imod på Express 5, siger Kristian Durhuus.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Besætningerne på to færger fik uanmeldt besøg - og et alt var i orden
- Lodsselskab har hentet sin nye driftsdirektør hos Søværnet
- Svensk rederi fik dansk rejsepris
- Ny lov skal samle og styrke beredskabet for trafikken på tværs af landet
- Containerskib under færøsk flag var det første til at få landstrøm i Aarhus
- Ny containerrute kan styrke forbindelsen mellem Belgien og Danmark
- Gamle færgehavne skal igen kunne modtage færger
- Kapitalforvalter fra USA har godt fem procent af aktierne i dansk transportkoncern
- Kommunale ø-færger får støtte fra staten til at betale for dieselolie
- Sygeplejerske skiftede til søfragt - og vandt landspris på fiskemelsfabrik
- Transport- og logistik-mand skifter Esbjerg-virksomhed ud med en i Greve
- Svensk færgerederi køber op i Norge
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




