25-årig mand kørte frontalt ind i en modkørende bus
Fredag 10. januar 2025 kl: 10:45
Af: RedaktionenTorsdag klokken 17.42 skete der et færdselsuheld på Grønsundvej på Bogø mellem Sjælland og Falster, hvor en 25-årig mand mistede livet. Det fremgår af den seneste døgnrapport fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi
Den 25-årige, der var fra lokalområdet, kom kørende i sydlig retning i en varebil, men kom ifølge politiet af ukendte årsager over i den modsatte kørebane, hvor han kørte frontalt ind i en modkørende bus. Buschaufføren, en 50-årig kvinde fra Lolland, blev fløjet med helikopter til behandling på Rigshospitalet for sine skader. Politi og bilinspektør undersøgte uheldsstedet, og vejen var spærret frem til kort efter midnat, mens redningsberedskabet arbejdede på stedet.
Bogø, der ligger i Storstrømmen mellem Sjælland og Falster, er forbundet med Møn og Farø med dæmninger fra henholdsvis 1943 og 1979 - og med Sjælland og Falster via Farøbroerne fra 1985.
Fra havnen på Bogø er der i sommertiden færgeforbindelse til Stubbekøbing.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Punktligheden lå tydeligt under målet hos DSB
- DSB kørte 149 millioner kroner hjem i årets første halvdel
- Trafikselskab og hotel samarbejder om transporten
- Messe i Berlin sætter fokus på tog og busser
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige
- Flex-vognmand har fået sin driftskapital beslaglagt og indstiller driften
- Førerløse køretøjer, tog som udvikler og planlægning er blandt emnerne
- Kommuner skal gøre det lettere at komme på arbejde
- Ukendt bilist kørte ind i letbanetog - og stak af
- Banemand skifter post
- Østjysk lufthavn oplevede passagervækst på 24,4 procent
- I Aalborg lufthavn blev august mere afdæmpet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




