Staten vil købe lufthavnsaktier tilbage
Mandag 2. december 2024 kl: 15:04
Af: RedaktionenSVM-Regeringen og SF, Konservative og Radikale har indgået en politisk aftale om, at den danske stat skal købe aktiemajoriteten i Københavns Lufthavne A/S. I 1990 besluttede den daværende regering at omdanne lufthavnen til et aktieselskab med henblik på senere privatisering
Aftalen betyder, at Staten har indgået en betinget købsaftale med det danske pensionsselskab ATP om at købe yderligere knap 60 procent af aktierne i Københavns Lufthavne A/S. Dermed vil Finansministeriet opnå en ejerandel på godt 98 procent i Københavns Lufthavne A/S.
Finansministeriet oplyser, at den politiske aftale også indeholder et punkt, hvor Staten - når handlen med ATP er gennemført - skal arbejde for, over tid via et eller flere frasalg, at nedbringe Statens ejerandel i Københavns Lufthavne A/S til 50,1 procent, mens staten fastholder aktiemajoriteten.
Købsaftalen er indgået på markedsmæssige vilkår, og gennemførslen er blandt andet betinget af opnåelse af relevante regulatoriske godkendelser.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser
- Limfjordslufthavn er blevet kåret som Danmarks bedste - fem ud af seks gange
- Togselskab køber gennemprøvede batteritog til kort lokalbane
- DSB holder fast i fokus på levering af nye tog
- Rigsrevisionen har set på DSB’s køb af nye tog
- Statsrevisorernes havde bemærkninger til beretningen om nye tog til DSB
- Hjertestartere i tog får ekstra opmærksomhed
- To synshaller i Padborg og Aabenraa bliver en del af landsdækkende kæde
- Busbaner er til busser
- Politisk flertal vil fordele 100 millioner kroner til kollektiv transport på landet
- 19-årig mand forsøgte på at smugle 5,5 kg hash ud af landet
- Miljøkonsekvensrapport om nyt togværksted i Vinge er sendt i Høring
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




