Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Udenlandsk vognmandsfirma havde endnu en gang undladt at betale vejafgift

Mandag 4. november 2024 kl: 10:08
Af: Redaktionen

Tungvognscenter Syd uddelte bøder for flere forskellige forseelser, da betjente fra tungvogncenteret sammen med medarbejdere fra Miljøstyrelsen og Færdselsstyrelsen kontrollerede tunge køretøjer, der kørte af Motorvej E45 i Sønderjylland. Politiet vinkede ind til kontrol på rastepladsen ved Øster Løgum V på E45 onsdag 23. oktober

Kontrollen førte blandt andet til fire sager om manglende betaling af vejbenyttelsesafgift. Den ene sag handlede om en lastbil, som i 19 dage i løbet af den seneste måned havde kørt på de danske motorveje uden at betale vejbenyttelsesafgift. Da der var tale om et firma, som tidligere har lavet samme forseelse, blev der for den ene lastbil opkrævet 158.500 kroner i bøde. 


Der blev også uddelt bøder for manipulation af forureningsbegrænsende udstyr. Her kunne politiet konstatere, at en udenlandsk lastbil havde fået manipuleret softwaresystemet således, at den forurenede langt mere end tilladt. Lastbilen blev derfor fulgt til et værksted og undersøgt, hvorefter det var op til den udenlandske virksomhed at bragt lastbilen i lovlig stand. Bøden blev på 35.000 kroner inklusiv 10.000 kroner for manglede indberetning vedrørende den udenlandske chaufførs arbejde i Danmark. 


Kontrollen førte også til, at der forventes at blive fremsat et bødekrav på 95.000 kroner i en anden sag. Her stemte et læs affald på godt 25 ton, der skulle eksporteres, ikke overens med følgedokumenterne. Der var heller ikke søgt om tilladelse til eksport. Affaldet blev returneret til afsenderen.


Derudover blev der uddelt en bøde på 35.000 kroner til en dansk virksomhed, der kørte godskørsel for fremmed regning, selvom deres tilladelser var inddraget. 


Et foreløbigt overslag over det samlede bødekrav er på cirka 394.000 kroner.



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Sværlasttrailer kan blive fem meter længere
- Knap tre ud af fire døde er mænd
- Sættevogne kan synes i udlandet
- - Det er et væsentligt fremskridt for vejgodstransporten
- Flere biler kørte ind i hinanden på motorvej
- Lastvognscenter i Aarhus har fået ny salgskonsulent
- Mindre transportfirma i Dalmose er endt i Skifteretten i Næstved
- Antallet efter fem måneder ligger 4,7 procent under sidste år
- Maj endte 14 under sidste år
- Lastbilbestanden er oppe på sit højeste maj-niveau
- Brændstofleverandør i Hobro har solgt sin virksomhed
- EU-Kommissionen bekræfter, at regummierede dæk opfylder EU's bæredygtighedskriterier

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst