Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Tørhavn i Trekantområdet skal udvides igen

Tirsdag 29. oktober 2024 kl: 10:29
Af: Redaktionen

Taulov Dry Port, der er en del af havneselskabet ADP A/S' aktiviteter på linie med havnene i Fredericia og Nyborg - og tildels erhvervshavnen i Middelfart - skal udvides med yderligere 600.000 kvadratmeter. Udvidelsen skal bidrage til et samlet baglandsareal til Fredericia Havn på 1,5 millioner kvadratmeter og give vækstmuligheder for transport- og logistik-virksomheder

ADP A/S, der gerne betegner området med Fredericia Havn og Taulov Dry Port som Danmarks multimodale transport- og logistikcentrum, oplyser, at det nye areal, der i bliver i daglig tale i kaldt for Hertugens Kvarter, senest i 2035 vil rumme op til 200.000 kvadratmeter lager- og logistikfaciliteter som tillæg til de eksisterende 300.000 kvadratmeter, der i dag er bygget. 


Taulov Dry Port bliver derved Danmarks største logistikcentrum i direkte sammenhæng med havnen i Fredericia, motorvejs- og jernbanenet og med motor- og landevej til lufthavnen i Billund.


ADP A/S fremhæver, at selskabets aktiviteter understøtter omkring 9.000 fuldtidsjob, og at der med udvidelsen i Taulov Dry Port vil komme yderligere cirka 600 fuldtidsstillinger til i nærområdet. 



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Bommen kan gå ned for udenlandske lastbiler med ubetalte vejafgiftsbøder
- Aftale om udenlandsk arbejdskraft er et vigtigt skridt for transportbranchen
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Tung transport mellem Danmark og Sverige skal være lidt lettere - at gennemføre
- Vognmand i Horsens er blevet en del af en stor kran-koncern
- Chiptuning af lastbiler udløste fængselsstraf
- Vejledning om cabotagekørsel er opdateret med flere konkrete eksempler
- Politi på Sjælland har tjekket 137 studenterlastbiler i år
- Vognmand i Roskilde tog fem af samme slags
- Chauffør med gravid kæreste blev fyret - arbejdsgiver skal betale godtgørelse
- En østlig ringvej kan lede 14 procent af trafikken uden om det indre København
- Tre unge mænd kom til skade under studenterkørsel i lastbiler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst