Rederi og havneselskab vil udvikle ny færgeterminal for 200 millioner pund
Tirsdag 15. oktober 2024 kl: 12:09
Af: Redaktionen
Stena Line og Associated British Ports vil sammen udvikle en ny ro/ro-terminal i Immingham på Englands østkyst med byer som Manchester, Sheffield og Leeds inden for en radius af godt 200 kilometer. De to parter vil sammen investerer omkring 200 millioner pund - knap 1,8 milliarder kroner
Den nye ro/ro-terminal i Immingham, der skal bruges til håndtering af gods, bliver realiseret på baggrund af, at den britiske regering har imødekommet parternes ansøgning om tilladelse til at anlægge den nye terminal på havnen i Immingham.
Associated British Ports (ABP), der er storbritanniens største havneoperatør, anlægger den nye ro/ro-terminal, hvor Stena Line så lejer sig ind for en periode af 50 år.
Stena Line peger på, at markedet for løstrailere og andre former for ro/ro-last er under stadig vækst i det nordøstlige England, og at Immingham er ved at udvikle sig til et vigtigt omdrejningspunkt for rederiet. Stena Line har i dag to færgeforbindelser med daglige afgange fra Immingham, der ligger ved Humber-flodens udmunding i Nordsøen, til Holland.
Det svenske rederi sejler med 40 skibe på 20 ruter i det nordlige Europa og på Middelhavet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportkoncern har fået flere elektriske lastbiler
- Tre-akslet trækker er rullet til Sorø
- Trafikstyrelsen advarer mod at bygge boliger tæt på erhvervshavne
- Lærlinge på erhvervsuddannelserne vil også modtage fødevarecheck
- I løbet af 2025 skaffede fagforening knap 15 millioner kroner
- Arbejdsskadesager rundede 105 millioner kroner
- Ikast-vognmand har kastet sig ud i en ny tre-akslet trækker med stjerne på fronten
- Rederikoncern omsatte for mere - og driftsresultatet blev mindre
- Tip-trailer med fire aksler rummer 59 kubikmeter
- Fabrik i Belgien har produceret førerhuse i 60 år
- Seks jernbaneoverkørsler uden bomme får overvågningskameraer
- Vognmand i Herning indsætter to akslede elektriske trækkere
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




