Rederi og havneselskab vil udvikle ny færgeterminal for 200 millioner pund
Tirsdag 15. oktober 2024 kl: 12:09
Af: Redaktionen
Stena Line og Associated British Ports vil sammen udvikle en ny ro/ro-terminal i Immingham på Englands østkyst med byer som Manchester, Sheffield og Leeds inden for en radius af godt 200 kilometer. De to parter vil sammen investerer omkring 200 millioner pund - knap 1,8 milliarder kroner
Den nye ro/ro-terminal i Immingham, der skal bruges til håndtering af gods, bliver realiseret på baggrund af, at den britiske regering har imødekommet parternes ansøgning om tilladelse til at anlægge den nye terminal på havnen i Immingham.
Associated British Ports (ABP), der er storbritanniens største havneoperatør, anlægger den nye ro/ro-terminal, hvor Stena Line så lejer sig ind for en periode af 50 år.
Stena Line peger på, at markedet for løstrailere og andre former for ro/ro-last er under stadig vækst i det nordøstlige England, og at Immingham er ved at udvikle sig til et vigtigt omdrejningspunkt for rederiet. Stena Line har i dag to færgeforbindelser med daglige afgange fra Immingham, der ligger ved Humber-flodens udmunding i Nordsøen, til Holland.
Det svenske rederi sejler med 40 skibe på 20 ruter i det nordlige Europa og på Middelhavet.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre-akslet påhængsvogn er blevet overført til Himmerland
- Værft på Tasmanien skal bygge en elektriske hurtigfærge mere
- EU's transportministre åbner et vindue for nordiske transporter i fremtiden
- Uddannelsesinstitution fortæller om en vej fra drengedrøm til selvstændig vognmand
- Distributør af blade er blevet indklaget Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
- Tilskudsmodtagere og projekter kan ses på en liste
- Tre kørte for hurtig ved vejarbejde - og mistede kørekortene
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
- Europæisk megawatt-ladenetværk får støtte fra EU
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Ejendomsinvestor vil anlægge logistik- og intermodalt hub i Ringsted
- Vej-entreprenør skærer ned på CO2-udledningen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




