Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Fyn har et nyt A-net og ønsker sig nye kunder

Fredag 20. september 2024 kl: 16:46
Af: Redaktionen

Tidligere TV2-vært Henrik Skovgaard er blikfang, når FynBus sender to reklamefilm ud på de sociale medier for at reklamer for det nye fynske A-net. Filmene er en del af den reklamekampagne, som FynBus skød i gang mandag 16. september, og som har til formål at udbrede kendskabet til det fynske A-net og den forbedrede busbetjening på kryds og tværs af Fyn

Kampagnen kører i tre spor - et digitalt spor på internet og sociale medier, et synlighedsspor med skilte og bannere i byerne langs A-nettet for at gøre opmærksom på, hvor mange afgange FynBus tilbyder i døgnet, og et tilstedeværelsesspor, hvor FynBus’ kundeambassadører dukker op i mange af de berørte byer og taler med potentielle kunder.
 

FynBus fremhæver, at selve køreplanskiftet søndag 4. august gik over al forventning. Det betyder, at de nuværende kunder uden besvær bruger det nye net. 


Med kampagnen er turen kommet til at få fat i nye kunder. Her er tanken at skabe synlighed og lægge kimen til nye grønne trafikvaner. Det er planen, at efterårets A-net-kampagne følges op i 2025, hvor efterårets mange påstigningsdata skal danne grobund for mere målrettede tiltag.

 
Interesserede kan hente flere oplysninger om kampagnen og dens indhold her:  
 







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Nordjyllands Politi advarer mod pirattaxier i Aalborg
- Politiet på Sjælland har anholdt en flextrafik chauffør for blufærdighedskrænkelse
- Besætningerne på to færger fik uanmeldt besøg - og et alt var i orden
- Mand og kvinde blev varetægtsfængslet på grund af smuglercigaretter
- Lufthavnsselskab på Djursland sælger bygninger og arealer
- Svensk rederi fik dansk rejsepris
- Motorstyrelsen varsler større kontrol af køretøjer på Fyn og i Østjylland
- Letbane og busser får flere afgange i nattetimerne
- Ny lov skal samle og styrke beredskabet for trafikken på tværs af landet
- Gamle færgehavne skal igen kunne modtage færger
- Trafikselskab indsætter flere afgange og åbner ny expresbusrute
- Magasinet Bus 10 - 2026 er udkommet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst