Sommertrafikken over Øresundsbron satte rekord
Torsdag 12. september 2024 kl: 18:03
Af: RedaktionenI perioden juni-august steg trafikken med 2,2 procent i forhold til den seneste rekordsommer i 2023. - Sommertrafikken var rekordhøj og viste en anden tendens i år. Vi kan se, at højsæsonen var mere spredt ud over sommeren end tidligere, siger Jens Rogmark, der er salgschef på Øresundsbron
- Rejserne over Øresundsbron var ikke så koncentrerede i juli, som normalt er vores bedste måned, sammenlignet med sidste år. At planlægge rejsen efter vejret kan være en af grundene til, at trafikken spreder sig mere, siger Jens Rogmark.
Tyske kunders rejser steg markant i forhold til sidste sommer. Salget af kombinationsbilletter til Øresundsbron og Scandlines-færgerne fra Tyskland steg med 19 procent, og de tyske rejser steg med 5,5 procent. Den tyske trafik er også steget blandt dem, der betalte kontant og rejste med rabataftaler.
Den svenske aftaletrafik med ØresundGO klarede sig bedre end sidste år, mens den danske fritidstrafik gik tilbage.
– Vi tror, at såvel svenske som danske kunder i højere grad er rejst sydpå i år på grund af det til tider dårlige sommervejr. Dette øger den svenske trafik over broen. Modsat faldt den danske fritidstrafik denne sommer, men den var også på rekordniveau sidste år, siger Jens Rogmark.
Sommertrafikken juni-august | |||
Trafik pr. døgn | 2024 | 2023 | % |
Personbiler | 24.904 | 24.335 | 2,3 % |
Kontant | 7.245 | 7.698 | -5,9 % |
ØresundGO | 9.616 | 9.124 | 5,4 % |
ØresundBUSINESS | 2.885 | 2.975 | -3,0 % |
ØresundPENDLER | 5.158 | 4.538 | 13,7 % |
Lastbiler | 1.582 | 1.586 | -0,2 % |
Busser | 185 | 168 | 10,4 % |
Totalt | 26.672 | 26.088 | 2,2 % |
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tog-værksted til nye el-tog er færdigt
- Politiet har sigtet to personer efter togulykke på Gribskovbanen
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Busser erstatter aflyste tog i Nordsjælland
- Lokale tog i Nordsjælland er aflyst fra torsdag aften
- Dokumentation for sikkerheden ved to gangbroer er sendt af sted
- Midttrafik belønner busselskaber for høj kundetilfredshed
- Letbanetog kører flere gange om søndagen
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- En menneskelig fejl kan have forårsaget togulykke på Gribskovbanen
- Aalborg får hvide og grønne el-delecykler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




