Færgesekretariat har fået ny sekretariatsleder
Fredag 9. august 2024 kl: 12:24
Af: RedaktionenNete Herskind tiltrådte torsdag 1. august som leder af Færgesekretariatet, der har hjemsted i Ærøskøbing på Ærø. Hun afløser Jan Fritz Hansen, der går på pension efter at have ledet sekretariatet siden starten i marts 2015
Nete Herskind, der er cand.polit. og indtil udgangen af juli var chefkonsulent i Kommunernes Landsforening, har tidligere erfaring fra det maritime område med stillinger i danske rederi- og havneorganisationer.
Bag Færgesekretariatet står de 18 danske kommuner, der driver indenrigsfærger til de små og mindre øer, der ligger i kommunerne. Opgaven er primært gennem fælles indsats at optimere sejladsen og fremme det maritime samarbejde mellem kommunerne.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Trafikselskab i Østdanmark har fået ny bestyrelse
- Statslige redningstjenester kan bruge grønne opmærksomhedslygter
- Færre rejste fra lufthavnen i Billund
- Politiet tjekkede busser - og lastbiler på Sjælland
- Samkørselstjeneste siger tak for turen
- Havarikommission er blevet en del af Vejdirektoratet
- Over 100.000 fløj via Aalborg i januar
- Tyske trafikselskaber er ramt af strejke
- Is i havn stopper sejlende "busser"
- Sikkerhedstrusler, klimasikring og grøn omstilling
- Magasinet Bus 1 - 2026 er udkommet
- Jysk kommune tilbyder gratis buskort til unge og pensionister
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





