Landmand skal sidde i EU-Parlamentets transportudvalg
Tirsdag 23. juli 2024 kl: 11:26
Af: RedaktionenAsger Christensen, der blev genvalgt ti at sidde i EU-Parlamentet som et af Ventres medlemmer, oplyser på Linkedin, at han i den nye femårige periode fortsat skal sidde i EU’s Landsbrugsudvalg (AGRI) og Fiskeriudvalg (PECH)
Udover de to udvalg, som Asger Christensen også tidligere har siddet i, skal han også sidde i Transportudvalget (TRAN).
- Fødevarerne skal jo transporteres, før de kan spises, skriver han på Linkedin og peger på, at produktionsdanmark skal kunne levere fødevarer af den højeste kvalitet og med det laveste klimaaftryk.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand i Nykøbing på Sjælland har 780 heste i samme vogn
- Transportkoncern er tilfreds med sit 2025-resultat
- Lastbiler får batteri under førerhuset og ultrahurtig Megawatt Charging
- Pakkedistributør kører elektrisk det sidste stykke
- Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
- Vognmandsorganisation tager positivt i mod EU's planer om investeringer i militær mobilitet og beredskab
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Myndigheder har bedt om mere tid - transportorganisation accepterer
- Tyve var på dieselrov i majnatten
- Pakkedistributør har indgået en netværksaftale med stor dagligvarekoncern
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





