Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Signalfejl blokerer togtrafikken mellem Vendsyssel og det øvrige Jylland

Fredag 19. juli 2024 kl: 13:23
Af: Redaktionen

En signalfejl betyder, at togdriften over jernbanebroen over Limfjorden mellem Aalborg og Lindholm er indstillet. Samtidig har det ikke været muligt at hæve broen, så skibfarten har kunnet passere forbi Aalborg. Banedanmark oplyser fredag, at jernbanebroen kan sænkes og hæves, så skibstrafikken kan passere

Banedanmark arbejder på at løse fejlen, der gør, at der ikke kan køre tog over broen. En ny prognose viser, at Banedanmark ikke kan nå at reparere broen, inden den planlagt totalspærringen i for bindelse med sporombygningen på strækningen begynder fredag 26. juli. Nordjyske Jernbaner har indsat togbusser mellem Lindholm og Aalborg.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Forbedret busdrift gav 270.000 flere passagerer på ét år
- Staten eksproprierer Halsskov Færgehavn
- Region Sjælland tilbyder bustransport til praktiserende læger
- Mennesker med 67 år bag sig vælger toget til
- Julebusser giver et gratis lift
- Kolding får nyt bybusnet
- Alle typer trafik på Øresundsbron kørte frem
- Letbanen mellem Aarhus of Grenaa lukker nogle dage på grund af vedligeholdelse
- Fredag 24. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Danmarks tredje letbane kørte med 15.000 passagerer den første dag
- Trafikselskab er nomineret til nordisk innovationspris
- I september skaffede fagforening 12,3 millioner kroner

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst