Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transportfirma i Vamdrup er gået konkurs

Onsdag 5. juni 2024 kl: 12:43
Af: Redaktionen

Retten i Kolding tog ifølge Statstidende i sidste uge virksomheden Aase Handel og Transport ApS, CVR-nummer 28303769 under konkursbehandling på baggrund af en konkursbegæring, som Retten modtog 24. maj

Aase Handel og Transport ApS, CVR-nummer 28303769, drev virksomhed fra en adresse på Svanemosevej i Vamdrup sydvest for Kolding.


Advokat Malene Buch Andersen, der har adresse på Dokken i Esbjerg, er udpeget som kurator.  Eventuel anmodning om valg af kurator og kreditorudvalg skal fremsættes skriftligt over for skifteretten senest tre uger efter bekendtgørelsen i Statstidende. 


Enhver, der har fordring eller andet krav mod skyldneren, opfordres til at anmelde sit krav til boets kurator opgjort pr. 30. maj inden fire uger efter bekendtgørelsen i Statistidende.


Aase Handel og Transport ApS, CVR-nummer 28303769, blev etableret 21. december 2004. I det seneste afsluttede regnskabsår opgjort pr. 31. december 2022 var resultatet et minus på 30.000 kroner ud af en bruttofortjeneste på 6.374.000 kroner. Egenkapitalen var på 107.000 kroner, mens balancen var på 5.326.000 kroner. Virksomheden viste også underskud efter 2021 og 2020.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop
- Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
- Motorvejstilslutning ved Horsens spærres i en måned efter nytår

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst