Lastbil kørte med andet end løg
Torsdag 30. maj 2024 kl: 10:44
Af: RedaktionenTirsdag faldt der dom i en sag, hvor en 58-årig udenlandsk lastbilchauffør stod tiltalt for at have smuglet knap et ton hash ind i Danmark gemt i en last med løg. Den 58-årige blev standset i en kontrol i Rødbyhavn 6. oktober sidste år
Sættevognstoget, som den 58-årige udenlandske lastbilchauffør var fører af, blev standset i en kontrol, da han kørte af færgen fra Tyskland. Sættevognen var lastet med løg, men medarbejdere fra Toldstyrelsen havde mistanke til, at der også var andet end løg i lasten, så sættevognstoget blev scannet. Scanningen viste en uregelmæssighed, og ved en nærmere undersøgelse fandt medarbejderne fra Toldstyrelsen knap et ton hash gemt blandt løgene.
Chaufføren blev anholdt og sigtet for smugling af narko. Han blev dagen efter fremstillet i grundlovsforhør ved retten i Nykøbing F og har siden siddet varetægtsfængslet.
Politiets udlændingekontrol (UKA Øst) har efterforsket sagen, så den kunne komme for retten. Tirsdag i denne uge faldt dommen over den 58-årige, der blev idømt fem et halvt års fængsel og udvisning for bestandigt.
Han tog sig betænkningstid med hensyn til anke.
Politiets udlændingekontrol (UKA Øst) har efterforsket sagen, så den kunne komme for retten. Tirsdag i denne uge faldt dommen over den 58-årige, der blev idømt fem et halvt års fængsel og udvisning for bestandigt.
Han tog sig betænkningstid med hensyn til anke.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lastbilimportør i Norge får sin nye direktør i Danmark
- To elektriske søstre sejler mellem øer
- - Når det gælder sikkerhed, vil vi fortsætte med at udvikle og forbedre vores lastbiler
- Vognmandsorganisation har tre krav
- Europæisk organisation give fem stjerner til to lastbilproducenter
- Lavtbygget førerhus får fem stjerner i sikkerhedsvurdering
- Godsomsætningen på havnen i Kolding satte rekord
- Vognmand i Roskilde er blevet en del af en større transportkoncern
- Maskinanhænger blev hentet hjem til hærfuglested på Sjælland
- Bryggeri-koncern sætter strøm til distribution af sine drikkevarer
- Trafikken på Storebælt slog rekord i 2025
- Sønderjyllands største havn melder om flere anløb - og travlhed
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



