Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Fragtmænd indsætter økonomidirektør som midlertidig ansvarlig

Torsdag 30. maj 2024 kl: 10:17
Af: Redaktionen

Efter administrerende direktør Jørn P. Skov døde i marts gik bestyrelsen for Danske Fragtmænd A/S i gang med at finde en ny direktør. Indtil den nye direktør er fundet, har Danske Fragtmænd A/S' bestyrelsen besluttet midlertidigt at indsætte økonomidirektør, Mikael Mortensen, i direktionen

- Vi prioriterer at finde en kandidat, der kan drive virksomhedens fremtidige udvikling og vækst. Det er afgørende for os, at vi ikke forhaster processen. Vi tager os den nødvendige tid til at sikre, at vi finder den rette person, der kan lede Danske Fragtmænd mod en succesrig fremtid, siger Bjarne Krogh Jensen, der er formand for bestyrelsen i Danske Fragtmænd A/S, og fortsætter:


- Vi ser frem til en spændende tid med nye muligheder og udfordringer, og vi er sikre på, at vi med den rette ledelse kan fortsætte vores positive udvikling og styrke vores position i markedet.


Bestyrelsen forventer at have en endelig løsning på plads i løbet af efteråret.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst