Limfjordshavn danner rammer om stor beredskabsøvelse
Onsdag 29. maj 2024 kl: 17:34
Af: RedaktionenNordjyllands Politi, Nordjyllands Beredskab, Beredskabsstyrelsen Nordjylland og Region Nordjylland holder en større fuldskalaøvelse - en såkaldt Øvelse Tordenskjold - tirsdag 4. juni. Øvelsen bliver afholdt på Østhavnen i Aalborg, der er blandt de store erhvervshavne i Danmark
Nordjyllands Politi oplyser, at øvelsens formål er at træne samarbejdet mellem de forskellige myndigheder ved en større hændelse.
- Noget af det, vi har fokus på, er indsatsledelse, opbygning af skadestedet, samt træning af mandskab i procedure og materiel. Derudover får Port of Aalborg mulighed for at få trænet og afprøvet deres beredskabsplaner, siger øvelsesleder Claus Dahl Olesen fra Nordjyllands Politi.
Øvelsen finder sted tirsdag 4. juni fra klokken 17 til klokken 21:00, men der vil ifølge politiet formentlig være aktivitet i området et par timer før og efter. I tidsrummet for øvelsen vil der kunne forekomme opmarch af køretøjer og delvis afspærring på og omkring Langerak, hvor Port of Aalborg's østhavn ligger, ligesom der vil kunne høres udrykningssirener med videre.
I alt vil omkring 140 deltage i øvelsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Havneudbygning i Göteborg følger tidsplan
- Japansk containerrederi har Kalundborg på anløbslisten
- Svensk rederikoncern køber ro/ro-skib fra 1999
- Elektrificering og et stærkt totalberedskab er vigtige elementer
- SSFMR-Regeringen vil lægge afgifter på krydstogtskibe
- Ny kaj i Hvidesande stødte mod fortidens anlæg
- Konkurrencemyndigheder har godtkendt dansk rederikoncerns overtagelse af middelhavsrute
- Fabriksområde med havn til tunnelbyggeri kan få en ny rolle
- Den svenskflagede flåde vokser efter flere år med svag udvikling
- Trafikpolitisk gruppe besøger Indenrigs- Bolig- og Landdistriktsudvalget
- Transportbranchen løfter produktionen
- Vestmole i Hirtshals bliver bygget af Aarhus-virksomhed med selskaber blandt andet i Sverige og Polen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




