Godsmængderne gennem danske havne faldt sidste år
Fredag 17. maj 2024 kl: 11:17
Af: RedaktionenSidste år blev der i de 114 danske havne, der håndterede gods i Danmark, langet 93,4 millioner ton gods over kajerne. Det var et fald på 5 procent sammenlignet med året før
9,8 millioner ton - eller 10 procent af det samlede danske havnegods - blev håndteret i Danmarks største havn målt på godsmængde, Aarhus havn. Den næststørste havn var Rødby Færgehavn med 8,7 millioner ton. Hvis de fire havneenheder ved Kalundborg betragtes under ét, ville Kalundborg havn dog være næststørst med 9,5 millioner ton gods i 2023.
Faldet er sket inden for de fleste godstyper, hvor stykgods er faldet mest med 6,6 procent og fast bulk mindst med et fald på 3,1 procent.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Sømænds mentale sundhed under pres af digitalisering til søs
- Geopolitik spændte ben for grøn omstilling af den internationale skibsfart
- Klimaaftale for søfarten faldt i vandet
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Stor havn i Sydvestjylland bliver medlem af globalt innnovationsnetværk
- Tønder og pallecontainere med dieselolie er skyllet i land ved Agger
- Flere rejste med færgerne i Dannmark og færgerne til udlandet
- Grønlandsk havn skal have ny orlogskaj
- Rederiorganisationer fra syv store søfartsnationer bakker op om nuludslipsmål
- Esbjerg Havn udvides med 53 hektar
- Krigsforsikring er vigtigste maritime tiltag i regeringens nye lovprogram
- Dansk tankskibsrederi udvider sin flåde med skib på 130 meter
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |