Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Færgerederi får ny ny direktion

Onsdag 1. maj 2024 kl: 11:50
Af: Redaktionen

Scandlines, der sejler på færgeruterne mellem Rødby og Puttgarten og mellem Gedser og Rostock, har udpeget Eric Gregoire og Mikael Koch Jensen som henholdsvis administrerende direktør og finansdirektør, mens Michael Guldmann Petersen fortsætter som vicedirektør (COO). Sammen vil de tre fremover udgøre Scandlines’ direktion

Eric Gregoire, der tiltræder sin nye stilling i juli, kommer fra en stilling som administrerende direktør (Chief Executive Officer - CEO) i Goodpack Pte Ltd. i Singapore. Han har gennem årene blandt andet arbejdet med optimering af forretningsprocesser i forskellige internationale firmaer som General Electric og DuPont.


- Scandlines er stærkt positioneret til fremtiden som innovativ og konkurrencedygtig leverandør af maritim transport mellem Danmark og Tyskland. Eric Gregoire kommer til Scandlines med den kommercielle og internationale erfaring, der er nødvendig for yderligere at optimere Scandlines’ forretningsprocesser - ikke mindst for at sikre en god kundeoplevelse, siger Vagn Sørensen, der er formand for Supervisory Board i Scandlines.


Eric Gregoire peger i forbindelse med sin udnævnelse på, at han er overbevist om, at transport til søs fortsat vil spille en afgørende rolle i økonomien, da man her kan tilbyde den mest omkostningseffektive mobilitetsløsning med det laveste CO2-aftryk og samtidig give en rigtig god kundeoplevelse. 


- Jeg glæder mig rigtig meget til at blive en del af denne rejse, lyder det fra Eric Gregoire, som fremhæver, at Scandlines med de mest innovative teknologier til skibene har positioneret sig solidt til fremtiden. 


Midt i maj 2024 tiltræder Mikael Koch Jensen som ny finansdirektør (Chief Financial Officer - CFO) i Scandlines. Mikael Koch Jensen har over 25 års erfaring med økonomistyring og kommer med berfaring fra en række danske og internationale detailvirksomheder som Lagkagehuset, Coop og Colgate-Palmolive. Som finansdirektør for Scandlines overtager han ansvaret for koncernens samlede funktioner inden for Finance, Treasury, IT og Procurement.


- Jeg er meget glad for at blive en del af Scandlines. Scandlines har stolte traditioner, der går mere end et århundrede tilbage, og står i dag for moderne færgedrift med en klar grøn vision - det er et stærkt udgangspunkt for yderligere at styrke positionen mod fremtiden, siger Mikael Koch Jensen i anledning af sin udnævnelse.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Samsø-virksomhed fik gardintrailer med fast tag inden sneen faldt
- Fusk med grisetransporter fra Danmark fortsætter
- Betjent er uden for livsfare
- Biler og cykler på blive på Fanø
- Vognmand i Langeskov har fået to nye stjerner
- Tilbageholdelse af udenlandske køretøjer og rimelige bødesanktioner er på vej
- Sidste postmåling i 2025 viste, at posten kom frem
- Havneselskab investerer i nye kontrolfaciliteter i Fredericia
- Bro over E45 ved Horsens skal rives ned
- Vestjysk kommune har skærpet kravene til affaldsindsamler
- Snevejret gjorde det svært for busserne
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst