Vejledningen om reglerne for at udføre godskørsel med udlejningskøretøjer er blevet opdateret
Tirsdag 2. april 2024 kl: 13:29
Af: RedaktionenLørdag 1. juli 2023 trådte nye regler i godskørselsbekendtgørelsen i kraft om brug af lejede køretøjer uden fører til godskørsel for fremmed regning. Som følge af de nye regler har Færdselsstyrelsen med baggrund af input fra vejtransportbranchen og politiet opdateret vejledningen om reglerne for at udføre godskørsel med udlejningskøretøjer
Færdselsstyrelsen fremhæver blandt andet, at de nye regler blandt andet stiller krav om, at føreren skal medbringe køretøjets lejekontrakt og sin ansættelseskontrakt under kørslen.
Ved kortidsleje skal vognmandsvirksomheden også indberette registreringsnummeret på det lejede køretøj til Færdselsstyrelsen.
Færdselsstyrelsen har på baggrund af input fra vejtransportbranchen og politiet gjort det tydeligt i vejledningen, at leasede køretøjer også er omfattet af reglerne. Det vil sige, at leasingkontrakten skal medbringes ved godskørsel for fremmed regning i hele den periode, hvor køretøjet er leaset.
Vejledningen er desuden opdateret med eksempler på godskørsel med leasede og lejede køretøjer.
De nye regler indarbejder EU-direktiv 2022/738 af 6. april 2022 om ændring af direktiv 2006/1/EF om anvendelse af udlejningskøretøjer uden fører til godstransport ad landevej i den danske lovgiving.
Interesserede kan læse den opdaterede vejledning her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Formodet bagmand til indsmugling af over 10 ton hash er udleveret fra Spanien
- Lastbilchauffør er blevet sigtet for vanvidskørsel
- De elektriske gik 0,5 procent tilbage
- Sengetrailer har en tilladt totalvægt på godt 110 tons
- Svensk lastbilproducent oplevede øget efterspørgsel
- Narkosælgere blev sigtet for ulovlig transport af farligt gods
- Tip-trailer til korn kan rumme 59 kubikmeter
- Årets andet kvartal havde en positiv indtjeningvækst
- Transportvirksomhed i Ballerup hentede ny to-akslet kærre i Hedensted
- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




