Rederi-koncern med islandske rødder lancerer rute uden om Frankrig
Torsdag 21. marts 2024 kl: 12:29
Af: Redaktionen
Tirsdag 2. april har rederikoncernen Samskip, der blev etableret i Island i 1990, men i dag har hovedsæde i Rotterdam i Holland, premiere på en ny rute mellem havnebyen Santander på den spanske Atlanterhavnskyst ud mod Den Biscayiske Bugt med Tilbury i det sydøstlige England og Rotterdam i Holland
Den nye rute vil få have en ugentlig afgang og være et alternativ til transporter over land mellem Spanien og England. Samskip fremhæver også, at transporten med skib vil have en væsentlig lavere CO2-emission pr. tonkilometer.
Samskip åbnede fornyligt kontor i havnebyen Bilbao mellem Santander og San Sebastian som støtte til rederiets rute mellem Santander, Dublin i Irland og Liverpool i England.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kvinde kørte ud foran en lastbil
- Betonstumper faldt af læsset - og flere biler punkterede
- Fredag 14. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilchauffør fik amputeret begge ben efter ulykke i jernbaneoverskæring
- Blokvognstrækker er sendt til Tølløse
- Genbrugsvirksomhed i Frederiksværk kører elektrisk
- Kurervirksomhed er kåret som en af verdens bedste arbejdspladser
- Ung transportkoncern har åbnet selskab i Dubai
- Speditørvirksomhed i Horsens er gået konkurs
- Mindre logistik-selskab i Aarhus er kørt i skifteretten uden egenkapital
- EU-Kommissionen er tilfreds med dommen over EU's direktiv om minimumslønninger
- Tolderne har fundet tre gange så meget cannabis
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





