Irsk lavprisflyselskab er tilbage med base i København
Fredag 1. december 2023 kl: 13:35
Af: RedaktionenRyanair - det irske lavprisflyselskab, der i 2015 opgav København som base, da selskabet nægtede at indgå overenskomst - er tilbage i Københavns Lufthavn. Ryanair, der siden har ændret holdning til overenskomster, har nu etableret en base i København, hvor to fly og omkring 100 ansatte - piloter, kabinepersonale og mekanikere - vil have fast udgangspunkt
De to fly og deres besætning skal flyve på 24 ruter - herunder de to nye destinationer Paris Beauvais og Modlin Warszawa.
Ryaniar lukkede som nævnt ovenfor sin base i 2015, men fortsatte med at flyve til og fra Københavns Lufthavn. I dag er Ryanair det tredjestørste flyselskab i Københavns Lufthavn med 24 ruter og 2,3 millioner passagerer om året.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
- Reservedele var gemt væk - dansk forhandler af togreservedele vil betale én million kroner i bøde
- Politiet i Østjylland fik flere anmeldelser om pirattaxier
- Vi så på brint og busser i Bonn
- Magasinet Bus 4 - 2026 er udkommet
- Lufthavn i Sydjylland oplevede en passagervækst på 17 procent
- Lufthavn på Djursland har haft passagerfremgang
- Jobvækst samler sig i storbyer
- Havn i Nordvestvendsyssel afsluttede 2025 med 50 procent større overskud
- Mobilitetstilbud med flexbus hvert kvarter er populært
- Stor busoperatør opkøber mindre af samme slags
- Lufthavnsstation er åbnet efter udvidelse
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


