Irsk lavprisflyselskab er tilbage med base i København
Fredag 1. december 2023 kl: 13:35
Af: RedaktionenRyanair - det irske lavprisflyselskab, der i 2015 opgav København som base, da selskabet nægtede at indgå overenskomst - er tilbage i Københavns Lufthavn. Ryanair, der siden har ændret holdning til overenskomster, har nu etableret en base i København, hvor to fly og omkring 100 ansatte - piloter, kabinepersonale og mekanikere - vil have fast udgangspunkt
De to fly og deres besætning skal flyve på 24 ruter - herunder de to nye destinationer Paris Beauvais og Modlin Warszawa.
Ryaniar lukkede som nævnt ovenfor sin base i 2015, men fortsatte med at flyve til og fra Københavns Lufthavn. I dag er Ryanair det tredjestørste flyselskab i Københavns Lufthavn med 24 ruter og 2,3 millioner passagerer om året.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Passagertallet er vokset med 22 procent - 7 procent vil have mere indenrigsflyvning
- Trafikselskab indhenter erfaringer til elektrificering af minibusser i flextrafikken
- Pensionsselskab åbner nyt sundhedsfagligt center
- Østjysk kommune får bus med frivillige bag rattet
- Banedanmark har travlt i sporet i sommerferien
- Lufthavn ved Esbjerg får forbindelse til Holland og England
- Trafikselskab tilbyder flere afgange og gratis bybus til stor strandfest
- Vestmøn har fået bus på bestilling i områder uden busser
- Togselskab på Sjælland får ny administrerende direktør
- Københavns Politi øger bemanding i lufthavn
- Station fra 1871 får nye spor og perroner
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




