Ændringsbekendtgørelse om årlig regulering af minimumstimesatser for aflønning af chauffører er udstedt
Fredag 1. december 2023 kl: 12:07
Af: RedaktionenFærdselsstyrelsen har udstedt ændringsbekendtgørelse om udstationeringsvilkår ved udførelse af cabotagekørsel, den indledende eller afsluttende vejstrækning af kombineret transport og ikke-bilateral international transport. Ændringsbekendtgørelse har betydning for både lastbilchauffører og buschauffører
Baggrunden for ændringsbekendtgørelsen er den årlige regulering af minimumstimesatserne for aflønning af chauffører, som udfører cabotagekørsel eller vejdelen af kombineret transport i køretøjer på 3.500 kg eller derover.
Bekendtgørelsen fastsætter følgende minimumstimesatser:
Lastbilkørsel:
Buskørsel:
- Cabotagekørsel, hvor motorkøretøjets eller vogntogets samlede tilladte totalvægt overstiger 3.500 kg
- Den indledende eller afsluttende vejstrækning af kombineret transport, hvor motorkøretøjets eller vogntogets samlede tilladte totalvægt overstiger 3.500 kg
- Timelønnen ændres fra 173,64 kroner til 180,47 kroner
Buskørsel:
- Cabotagekørsel med bus:
- Timelønnen ændres fra 178,72 kroner til 185,33 kroner
Ændringsbekendtgørelsen træder i kraft mandag 1. januar 2024.
Interesserede kan læse mere om ændringsbekendtgørelsen på Retsinformation.dk - klik her:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Antallet af nyregistreringer steg med knap 12 procent i april
- - Det var en positiv oplevelse
- Vognmand i Sorø hentede grustrailer i Østjylland
- Et enkelt mærke har over halvdelen af markedet
- Bestanden er steget med 1,1 procent
- Havneselskab med aktiviteter i tre havne omsatte for mere
- Antallet af nyregistreringer faldt med 4,8 proncet i årets første fire måneder
- Antallet af nyregistreringer faldt med 12,4 procent
- Toldere og politi fandt 27.400 cigaretter i førerhus og lastrum på tyrkisk vogntog
- Rederi-koncrn tilpassede kursen i et kvartal med underskud på driften
- Stilladsfirma i Hillerød kører ud med to nye ladbiler
- Småøer kan få særligt tilpassede postløsninger
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |