Dagligvarekæde har bestilt 30 el-lastbiler
Tirsdag 26. september 2023 kl: 10:36
Af: RedaktionenRema 1000 i Danmark oplyser, at dagligvarekæden har bestilt 30 el-lastbiler. De første 20 bliver leveret i år, mens de resterende 10 bliver leveret til næste år
De 30 elektriske lastbiler betyder, at Rema 1000 over de kommende måneder skifter hver sjette kørte kilometer med diesellastbiler ud med en kilometer kørt med en elektriske lastbil. Hver tredie tredje levering til Rema 1000 butikker vil efter skiftet foregå med el-lastbil.
Rema 1000 ser meget frem til at levere med ellastbiler i Østjylland og Storkøbenhavn i samarbejde med Reitan Retail og Uno-X Mobility Danmark, som også er en del af Reitan-gruppen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Den elektriske andel er steget
- Antallet af nyregistreringer er stegt med 16 procent
- Den elektriske bestand er vokset
- Bestanden er vokset med 515
- Kerneforretningen voksede i Sønderjyllands største havn
- Kølekæde hos cateringvirksomhed er blevet mere elektrisk
- Specialtransporter bliver fulgt at elektrisk følgebil
- Forsøg med med vejafgifter for personbiler er afsluttet med en rapport
- Antallet af trafikdræbte i EU faldt med tre procent
- Tankstationer må ikke reservere urimeligt høje beløb på forbrugernes konti
- Vognmand på Falster valgte 780 heste fra Göteborg
- Transport- og logistikkoncern omsatte for mere - og håndterede mere gods
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




