Lastbilchauffør var påvirket af narko
Fredag 15. september 2023 kl: 15:05
Af: RedaktionenOnsdag 13. september standsede en politipatrulje en 37-årig mand, der kom kørende i en lastbil ved rundkørslen, hvor Skagensvej møder Tannisbugtvej i Tversted mellem Hirtshals og Ålbæk. Politiet skønnede, at han kunne være påvirket
Det viste sig desværre at være korrekt, da en narkometertest gav positivt udslag på cannabis. Politipatruljen sigtede derfor manden for forholdet og gjorde ham opmærksom på, at han nu står til en ubetinget frakendelse af kørekortet, da han i forvejen havde en betinget frakendelse.
Nordjyllands Politi gør opmærksom på følgende:
Kører man med ulovlige, euforiserende stoffer i blodet, er straffen den samme, som hvis man kører spirituskørsel med 1,21 promille:
Kører man med ulovlige, euforiserende stoffer i blodet, er straffen den samme, som hvis man kører spirituskørsel med 1,21 promille:
- Man får frakendt sit kørekort ubetinget i tre år
- Man får en bøde
- Man skal gennemføre et kursus i Alkohol, Narko og Trafik. Kurset varer samlet set 12 timer og koster 3.200 kroner
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet
- Is faldt fra lastbil og ødelagde forrude på varebil
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Samsø-virksomhed fik gardintrailer med fast tag inden sneen faldt
- Fusk med grisetransporter fra Danmark fortsætter
- Betjent er uden for livsfare
- Biler og cykler på blive på Fanø
- Vognmand i Langeskov har fået to nye stjerner
- Tilbageholdelse af udenlandske køretøjer og rimelige bødesanktioner er på vej
- Sidste postmåling i 2025 viste, at posten kom frem
- Havneselskab investerer i nye kontrolfaciliteter i Fredericia
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





