Konkurser blandt virksomheder med momslån påvirker konkurstallene
Tirsdag 12. september 2023 kl: 09:40
Af: Redaktionen
(Kilde og grafik: Danmarks Statistik)
Danmarks Statistik har udgivet en ny statistik over antallet af konkurser. Den viser, at niveauet for konkurser i perioden januar-august i år ligger højt i de branchegrupper, der har flest konkurser, når der sammenlignes med de tilsvarende perioder i de tre foregående år 2020, 2021 og 2022
Generelt ligger niveauet i år 19 procent højere end i det gjorde i den tilsvarende periode sidste år. Relativt set ligger industrien 46 procent højere, mens detailhandel, transport og restauranter ligger 26-32 procent højere. Byggeri og engroshandel ligger 17-22 procent højere, mens erhvervsservice ligger 14 procent højere.
Danmarks Statistik peger på, at konkurser blandt de aktive virksomheder med momslån har spillet en betydelig rolle i udviklingen i 2022-2023. I de seneste måneder efter momslånenes ophør har konkurser blandt virksomheder med momslån udgjort op mod 40 procent af konkurserne - dog med en faldende tendens.
For de ovennævnte brancher, udgjorde konkurserne blandt aktive virksomheder med momslån i perioden januar 2022 - august 2023 mellem 28 procent (transport) og 53 procent (engroshandel) af konkurserne i branchernes aktive virksomheder.
I august udgjorde konkurserne i aktive virksomheder med momslån i brancherne med flest konkurser mellem 14 procent (detailhandel) og 38 procent (erhvervsservice) i branchernes aktive virksomheder.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Rumænsk chauffør kan se frem til bøde på 30.000 kroner
- Transportvirksomhed i Kolding med over 100 medarbejdere er gået konkurs
- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Hundefører så tung lastbil på vejen
- Transportcenter får besøg af 63 EU-transportattacheer
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Lastbil- og bus leverandør udnævner to nye direktører
- Politiet tjekkede dyretransporter på Bornholm
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |