Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

USA-baseret pakkedistributør har fået ny chef for Healthcare

Onsdag 31. maj 2023 kl: 10:12
Af: Redaktionen

Pakkedistributionsvirksomheden, UPS, har udnævnt John Bolla som ny præsident for UPS Healthcare efter, at Wes Wheeler, der har været præsident for UPS Healthcare gennem de seneste 3,5 år, er gået på pension

USA-baseret pakkedistributør har fået ny chef for Healthcare
John Bolla (Foto: UPS)
John Bolla medbringer erfaring inden for sundheds- og lægemiddelindustrien og har tidligere haft ledende stillinger hos Adare Pharma Solutions, GlaxoSmithKline og Lantheus Holdings.


John Bolla kom til UPS i april sidste år, hvor han fik ansvar for UPS' globale healthcare logistics og distribution, hvor man med succes har ledet forretningsområdet i Amerika, Europa og Asien, Mellemøsten og Afrika.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund
- Antallet af nyregistreringer faldt med 9,3 procent
- Flere varebiler er elektriske
- Elektriske lastbiler arbejder mindre
- Danske lastbiler arbejdede mindre
- Bestanden er steget med 366

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst