Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Regeringen vil øge fradraget for fagforeningskontingenter

Onsdag 29. marts 2023 kl: 10:19
Af: Redaktionen

Et nyt lovforslag, der øger det maksimale fradrag for fagforeningskontingenter med 1.000 kroner og gør fradragsretten for private lønforsikringer betinget af indbetaling til en a-kassebidrag, bliver fremsat onsdag

- Vi skal styrke den danske model og vores fagforeninger, så indsatsen mod social dumping bliver endnu mere effektiv. Det er et øget fradrag for fagforeningskontingentet og en ændring af fradragsretten for private lønsikringer med til at sikre. Samtidig er forslaget en tiltrængt hjælpende hånd til de mange danskere, der lige nu døjer med historisk store prisstigninger på mad, strøm og mange andre dagligdags fornødenheder, siger skatteminister Jeppe Bruus.


Forslaget betyder, at fradraget fremover vil ligge på 7.000 kroner årligt. Samtidig vil fradragsretten for private lønforsikringer blive betinget af, at der er indbetales mindst 1.300 kroner i a-kassebidrag om året.


Det er med til at sikre borgere i Danmark flere penge mellem  hænderne i en periode med højere inflation. Samtidig styrker forslaget ifølge skatteministeren den danske model. Den danske model betyder blandt andet, at en lang række forhold på arbejdsmarkedet styres af overenskomster.


Lovforslaget forventes vedtaget inden sommerferien.


Interesserede kan se mere om lovforslaget på Folketingets web-side, der løbende bliver opdateret - klik her:









Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- International transportkoncern hentede to-akslet city-trailer I Hedensted
- Mand fik et ildebefindende - og kørte ind i et busskur
- Lastbiler har containere med ud - og strøelse med hjem
- Contrailertransportør indrømmer lovbrud og betaler bøde på 400.000 kroner
- Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsninger
- Vognmand fra Vendsyssel valgte to forskellige vogne fra samme leverandør
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Toldere stoppede lastbil med 2,3 ton ulovlig frugt og grønt
- Elektriske lastbiler fra Holland får Truck of the Year-prisen
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- Røde postkasser er ved at forsvinde - nye dukker op i pakkebutikker
- Vognmand fra Herfølge har taget ny tip-trailer til 83 kubikmeter skrot i brug

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst