Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Biogas-selskab med lastbiler troede ét - en dommer mente klart noget andet

Mandag 27. marts 2023 kl: 13:26
Af: Redaktionen

Et selskab bag et biogasanlæg i det sydlige Vestjylland blev i i sidste uge ved retten i Esbjerg idømt en bøde på 360.000 kroner for at have undladt at indsende data fra takograferne i tre af selskabets lastbiler for kontrolperioden januar 2021, selvom Færdselsstyrelsen havde bedt om det


Hos selskabet havde man haft den opfattelse, at lastbilerne og deres chauffører var undtaget fra reglerne om at bruge takograf, der blandt andet registrerer køre- og hviletider.


Biogasanlægget nægtede sig derfor skyldig, men valgte på baggrund af retsformandens klare tilkendegivelse om sagens udfald indenretligt at vedtage bøden.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- Vognmand på Nordfyn tog en overføringsanhænger med hjem
- Nordisk lastbilimportør har fået flere reservedele på hylderne
- Den nye bro over Storstrømmen får dronningenavn
- Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted
- Færge- og fiskerihavn i Vendsyssel holder med positiv vækst fast i kursen
- Transportvirksomhed skifter ud på direktørposten
- Slamsugerbilen har en stjerne i front
- Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst