Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

"Vejafgift" kostede 42.500 kroner for 17 dage

Tirsdag 21. marts 2023 kl: 16:00
Af: Redaktionen

Tungvognscenter Syd, der har hjemsted hos Sydøstjyllands Politi kontrollerede i sidste uge i samarbejde med Tungvognscenter Øst fra Sjælland 104 lastbiler. En udenlandsk chauffør havde undladt at sørge for at betale vejbenyttelsesafgift i Danmark for 17 dage. Normaltaksten for 17 dage er ifølge Skatteministeriet 89 kroner pr dag, men mange gange større, hvis man ikke har betalt

Den udenlandske lastbil, hvor der ikke var betalt vejbenyttelsesafgift for at køre i Danmark, blev taget under en kontrol på Kalbygård Skov Rasteplads på Rute 15 mellem Aarhus og Silkeborg.


Kontrollen viste, at der ikke var betalt vejbenyttelsesafgift i 17 tilfælde inden for de seneste 28 dage. Politiet udstedte derfor en bøde på 42.500 kroner.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Færgerederi melder om over en million passagerer i juli
- Lille elbil kan bygges om til varebil
- Lastbilforhandler kommer med bud på fremtiden
- Københavns overborgmester inviterer transportministeren til dialog om udfordringer med brevomdeling
- Brevomdeler er sagt op
- Forældrene ønsker selvtransporterende børn - hver fjerde bliver kørt i skole
- Utryg trafik ved skolerne - Forældre efterlyser flere tiltag
- Antallet af konkurser i Danmark faldt markant i juli
- Gardintrailer har fast alu-tag og lift til 2,5 ton I bagenden
- Opioid-indsmugling er i fokus hos Toldstyrelsen
- Spirituspåvirket lastbilchauffør påkørte lyssignal, lygtepæl - og personbil
- Forsinkelser udløste bod

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst