Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Grækenland er ramt af strejke

Torsdag 16. marts 2023 kl: 13:12
Af: Redaktionen

Omfattende strejker har torsdag ramt store dele af den græske transportsektor, mens medier er gået i sort. Strejkerne er udløst af en voldsomme togulykke ved byen Larissa, hvor et passagertog og et godstog kolliderede, og hvor 57 mennesker mistede livet

Siden ulykken har ansatte i den græske transportsektoren strejket flere gange med krav om en fuld undersøgelse af togulykken. Torsdag blev kravet bakket op af græske journalister, der har nedlagt arbejdet i et døgn med samme krav om en fuld undersøgelse af togulykken.


En trafikleder i Larissa er anklaget for at være skyld i ulykken, da han skulle have sendt passagertoget og det modkørende godstoget ind på samme spor.


Mange grækere er af den opfattelse, at de græske myndigheders manglende fokus på landets jernbaner er den grundlæggende årsagen til, at ulykken kunne ske.




Klik venligst

© Copyright 2023 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Dansk og svensk statsstøtte til rekapitalisering af SAS har fået ny EU-godkendelse
- Spadestik vil markere investering på 212 millioner kroner i lufthavn på Als
- Konkursdomstol i USA godkender planen for SAS' fremtid
- Lufthavn har fået it-chef
- Norsk lavprisflyselskab lancerer samlet 17 nye ruter
- Stockholm og Billund bliver forbundet med ny direkte flyforbindelse
- Limfjordsby får direkte rute til by ved Middelhavet
- Østjylland får flyforbindelser til Spanien
- Nyt erhvervsforum for forsyningssikkerhed skal sikre forsyninger i krisetider
- Regeringen har lanceret ny strategi for forsyningssikkerhed
- Luftfartsselskab kårer nordjysk lufthavn for Europas bedste kundeoplevelse
- Nyt bestyrelsesmedlem i lufthavn er vicedirektør i vandhavn

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst



Klik venligst