Kystbanen skal have ny robust køreplan med tog hvert kvarter i 2024
Onsdag 15. marts 2023 kl: 13:22
Af: RedaktionenDSB har præsenteret Folketingets transportordførere og kommunerne langs Kystbanen for en ny køreplan, der fra næste år skal forbedre togservicen for passagerne på strækningen
I køreplanen for 2024 kommer regionaltogene som noget nyt til at standse ved alle stationer hvert 15. minut. Desuden vil der i myldretiderne køre tog, der standser ved de mest benyttede stationer på strækningen.
Kystbanen og køreplanen er meget følsom overfor forsinkelser på selve strækningen og fra trafik ind og ud af Københavns Hovedbanegård. Dertil kommer, at der i de kommende år fortsat vil være mange sporarbejder henover Sjælland. Sporarbejderne skaber erfaringsmæssigt direkte og afledte forsinkelser af tog.
Den nye ensartede køreplan er ifølge DSB mere robust og mindre sårbar overfor trafikale uregelmæssigheder. Med planen bliver risikoen for forsinkelser mindre og passagerne vil hurtigere opleve, at togtrafikken bliver normal efter de forsinkelser, der måtte opstå.
- Vi har valgt at forenkle køreplanen for kunderne og samtidig gøre togtrafikken mere stabil på Kystbanen. Det giver flere stop og lidt længere rejsetider, til gengæld øges frekvensen fra en række stationer og vi gør risikoen for forsinkelser og aflysninger mindre. Den øgede stabilitet komme alle kunder til gavn, siger Jens Visholm, der er kommerciel direktør i DSB.
Køreplanen kommer til at træde i kraft søndag 10. december 2023.
Interesserede kan læse mere om den kommende køreplan for Kystbanen her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden -
- Stigende passagertal gav fremgang i Københavns Lufthavn
- Brobyggeri spærrer motorvej ved Horsens tre aftner og nætter
- Vinterferierejsende løftede passagertallet i februar
- Byråd skærer busafgange væk
- Politiet tjekkede taxier og flextaxier i Esbjerg og Varde
- Borgere i Østvendsyssel får flexbusser
- Trafikselskaberne i Danmark har fået ny formand og ny bestyrelse
- Politiet formoder, at kvinde tog sit eget liv
- Problemer med posten - kørekort kan hentes hos Borgerservice
- Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
- Traditionelle mandefag har fået flere kvinder under uddannelse
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




