Padborgvirksomhed betaler bøde på knap 5 millioner kroner i cabotagesag
Onsdag 8. februar 2023 kl: 13:40
Af: RedaktionenTransportvirksomheden H.P. Therkelsen A/S, der har hjemsted i Padborg, har sammen med sit tyske datterselskab, H.P. Therkelsen GmbH i Handewitt få kilometer syd for den dansk-tyske grænse, har afsluttet en sag om ulovlig cabotagekørsel ved at betale en samlet bøde på knap 5 millioner kroner
De 5 millioner kroner dækker dels en bøde på 2,8 millioner kroner for 410 tilfælde af ulovlig cabotagekørsel til det tyske selskab og 2 millioner kroner til det danske moderselskab for medvirkeransvar.
Oprindeligt stod H.P. Therkelsen A/S tiltalt for over 1.200 tilfælde af ulovlig cabotagekørsel, men efter at have været omkring EU-Kommissionen blev antallet af forhold skåret ned til godt en tredjedel.
EU-Kommissionen har vurderet, at såkaldt pallebytte ikke skal regnes for cabotagekørsel, og da en stor del at tilfældene handlede om pallebytte, hvor firmaets lastbiler kørte med tomme returpaller, faldt tiltalerne i disse tilfælde fra.
Sagen mod H.P. Therkelsen begyndte i 2019, efter at politiet havde holdt holdt øje med en række af selskabets lastbiler og efterfølgende ransagede kontoret i Padborg for at sikre dokumentation.
I oktober 2019 blev to af H.P. Therkelsen’s tyske chauffør og en tysk disponent idømt straksdomme for dokumentfalsk med fragtbreve i forbindelse med sagen. Chaufførerne fik hver én måneds fængsel, mens disponenten fire måneders betinget fængsel.
Sagen betød også, at H.P. Therkelsen A/S meldte sig ud af transportorganisationen ITD, hvor virksomhedens tidligere administrerende direktør, Mogens Therkelsen, havde været medlem af bestyrelsen i flere periode og også været formand.
Interesserede kan læse mere om sagen her:
Interesserede kan læse mere om sagen her:
Stor transportvirksomhed melder sig ud af transportorganisation | |
Politiet anholdte chauffører og kontoransat hos vognmand i Padborg |
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





