Bulgarsk chauffør fik bøde for at køre med is på taget
Fredag 3. februar 2023 kl: 13:52
Af: RedaktionenTorsdag formiddag lidt før klokken 11 modtog Østjyllands Politi en anmeldelse om, at der af flere omgange var faldet isstykker ned fra en lastbil, der kørte på Motorvej E45 ved Trige nord for Aarhus
Isstykkerne havde blandt andet ramt en bil med en 39-årig mand bag rattet. Ifølge Østjyllands Politi havde isstykkerne medførte en smule materiel skade, men ingen personer kom umiddelbart til skade.
En patrulje fra Østjyllands Politiet fik standset lastbilen på nærmeste rasteplads, og chaufføren - en 37-årig mand fra Bulgarien - blev sigtet for ikke at have sikret sig mod, at der kunne falde is ned fra taget af hans lastbil.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Chauffør med gravid kæreste blev fyret - arbejdsgiver skal betale godtgørelse
- En østlig ringvej kan lede 14 procent af trafikken uden om det indre København
- Tre unge mænd kom til skade under studenterkørsel i lastbiler
- Havneselskab får kapitalfond som medejer
- Næste etape af motorvejen til Billund er besluttet
- Vognmand fra Tørring tog tre trailere med en enkelt trækker
- Pakkedistributør er først i Europa med nyt tungt elektrisk vogntog
- To studenterlastbiler fik forbud mod at køre videre
- Øresundslinjen har overtrådt sit tilsagn til Konkurrencerådet
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef
- Hybrid ro/ro-færge til Det Irske Hav bliver testet i Kina
- Fokus på energieffektivitet og brug af færre ressourcer giver resultatet hos fransk lastbilproducent
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |