Bulgarsk chauffør fik bøde for at køre med is på taget
Fredag 3. februar 2023 kl: 13:52
Af: RedaktionenTorsdag formiddag lidt før klokken 11 modtog Østjyllands Politi en anmeldelse om, at der af flere omgange var faldet isstykker ned fra en lastbil, der kørte på Motorvej E45 ved Trige nord for Aarhus
Isstykkerne havde blandt andet ramt en bil med en 39-årig mand bag rattet. Ifølge Østjyllands Politi havde isstykkerne medførte en smule materiel skade, men ingen personer kom umiddelbart til skade.
En patrulje fra Østjyllands Politiet fik standset lastbilen på nærmeste rasteplads, og chaufføren - en 37-årig mand fra Bulgarien - blev sigtet for ikke at have sikret sig mod, at der kunne falde is ned fra taget af hans lastbil.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmandsorganisation roser nye regler
- Kvinde skal i fængsel for at have kørt lastbil uden kørekort
- - Flere situationer er uafklarede
- Nyt cirkulære lægger nye retningslinjer for vejafgifsbøder
- Det er en stor sejr
- DI roser forslag om ny ordning for international arbejdskraft
- Nordisk importør af varebiler får ny forhandler i Nordsjælland
- Tre transportministre besøgte Femern Bælt-tunnelens byggepladser
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Tre-akslet kærre er bygget til maskintransport
- Containertransportør får ny administrerende direktør i Danmark
- Udbyder af tankkort lancerer ladekort til el-lastbiler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



