Trafikselskab har sat flere tog på skinner til lufthavn
Fredag 3. februar 2023 kl: 10:35
Af: RedaktionenSiden midt i december har Nordjyske Jernbaner kørt med regionaltog til og fra Aalborg Lufthavn, der ligger nord for Limfjeorden. Den nye regionaltogslinie - RE69 - forbinder Aalborg Lufthavn med Aalborg og stationerne sydover til og med Skørping
Nordjyske Jernbaner's regionaltog, RE69, er et supplement til DSB's lyntog, der kører en gang i timen mellem Aalborg Lufthavn og Aalborg Station. Det betyder, at der fremover er to togafgange i timen på hverdage og lørdage.
Udover bedre forbindelser til og fra Aalborg Lufthavn, giver RE69 også mere glidende forbindelser mellem stationerne Aalborg, Aalborg Vestby og Lindholm Station.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Minibus-opbygger er kåret som en succesvirksomhed
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Flere kom til skade i trafikken sidste år
- Trafikpolitisk gruppe besøger Indenrigs- Bolig- og Landdistriktsudvalget
- Tunnel er på vej mod første kilometerpæl
- Nyt signalsystem betyder 14 dage uden tog på Svendborgbanen
- Mangel på lokomotivførere betyder reduceret drift på fire ud af fem banestrækninger i Nordsjælland
- Bustest 2026 i Ungarn omfattede syv busser i naturskønne omgivelser
- Magasinet Bus 9 - 2026 er udkommet
- BRT-rute i Aalborg sætter ny passagerrekord
- Hybridfærger skal erstatte færger fra 1984 og 1996
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




