Fagforening vil have vognmand med på overenskomsten
Torsdag 26. januar 2023 kl: 11:49
Af: RedaktionenGodschaufførernes Landsklub oplyser på Facebook, at 3F Københavns Chauffører gennem længere tid har haft konflikt mod vognmandsvirksomheden Brdr. Sørensen Transport A/S i Rødovre, uden det er lykkedes, at tegne overenskomst med virksomheden1
Godschaufførernes Landsklub oplyser videre, at der er varslet sympatikonflikt på Transportgruppens område, Industri-, Byggegruppen og NNF.
"Vi kan godt lide at transportvirksomheder i Danmark konkurrerer på at være dygtige og ikke på at spare på chaufførernes løn og arbejdsvilkår", skriver Godschaufførernes Landsklub på Facebook, som opfordrer til, at chauffører og andre tager nogle billeder rundt omkring i landet og sender dem til Godschaufførernes Landsklub i en privat besked via Facebook.
"Vi håber på jeres opbakning og hjælp til denne konflikt, så vi sammen kan sikre ordentlige løn og arbejdsforhold for alle chauffører i Danmark", lyder det på Facebook fra Godschaufførernes Landsklub.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand hentede komplet vogntog i Hedensted
- I 2010 arbejdede 7 procent - i 2025 var det 9 procent
- Sololastbiler og sættevognstog må holde vægten - norske vognmænd protesterer
- Norske myndigheder har hævet totalvægten for udvalgte vogntog
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- En række køretøjer med særlige godkendelser kan nøjes med det periodiske syn
- Aalborgvirksomhed har fået ny tre-akslet trækker med 780 heste
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Italienske magasiner giver bæredygtighedspris til italiensk lastbil
- Amerikansk bilproducent melder klar med el-lastbiler
- Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet





