Hollandsk chauffør er blevet dømt for narko-smugling
Onsdag 7. december 2022 kl: 10:50
Af: RedaktionenEn 31-årig hollandsk mand er ved Retten i Sønderborg blevet idømt otte års fængsel og udvist for bestandig i en sag om indsmugling af 10 kg kokain under særligt skærpende omstændigheder. Indsmuglingen fandt sted 24. maj ved Frøslev Grænse, hvor den 31-årige mand kom kørende i et sættevognstog. Narkotikaen blev fundet, da en tolder fra den fælles Politi- og Toldenhed fattede mistanke til vogntoget, der var blevet taget ud til rutinekontrol
Vogntoget var blevet taget ud til kontrol af den særlige Politi- og Toldenhed, som er et samarbejde mellem Toldstyrelsen og Udlændingekontrolafdeling Vest (UKA Vest) ved Syd- og Sønderjyllands Politi.
Ved kontrollen fattede en tolder mistanke til vogntoget, der blev kørt til Toldstyrelsens undersøgelseshal nær grænsen. Her markerede en af Toldstyrelsens narkohunde tydeligt, at den havde fået færten af narkotika. Derefter blev køretøjet undersøgt grundigt, hvorefter de 10 kg kokain blev fundet gemt i sættevognen.
Chaufføren blev efterfølgende anholdt af betjentene fra UKA Vest og sigtet for narkosmugling.
Den hollandske chauffør har under sagen nægtet sig skyldig, men modtog dommen.
Interesserede kan læse mere om sagen her:
Chauffør kom fra Holland med kokain på ladet
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Samarbejde mellem lastbilleverandør og uddannelsescenter skal styrke driftsøkonomien
- Transportkoncern med selskaber i otte lande øgede aktiviteterne og løftede resultaterne
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- Vognmændene skal tænkes ind i Europas beredskab
- Fyns østligste erhvervshavn skal udvides
- Havneselskab med tre våde og en tør havn håndterede over en million ton i maj
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




