Norsk flyselskab kåret som Bedste Europæiske Ruteflyselskab ved Danish Travel Awards
Torsdag 6. oktober 2022 kl: 11:24
Af: RedaktionenBorgere i Danmark har peget på Norwegian som Bedste Europæiske Ruteflyselskab ved Danish Travel Awards. Prisen, der blev uddelt ved et arrangement onsdag aften i København, er den største af sin slags i Danmark og uddeles på baggrund af en spørgeundersøgelse blandt rejsende fra Danmark foretaget af analyseinstituttet Epinion
- Vi er meget glade og stolte over at have vundet prisen som Bedste Europæiske Ruteflyselskab i Danmark. Æren tilfalder i allerhøjeste grad alle mine kolleger, der hver dag arbejder hårdt for at levere den bedste service til vores kunder. De er Norwegian's ansigt ud ad til, og uden deres professionalisme, dedikation og gode humør ville vi ikke have fået denne anerkendelse. Jeg ved, de hver dag glæder sig til at byde vores rejsende velkommen ombord, sagde Christoffer Sundby, der er EVP for Salg, Marketing og Kundeservice i Norwegian, ved prisuddelingen.
Norwegian er blandt de bedste flyselskaber i Europa, når det kommer til at undgå aflysninger. I løbet af 2022 har selskabet afviklet næsten 100 procent af de planlagte flyvninger.
Om Danish Travel Awards
Danish Travel Awards arrangeres af Travelmedia Nordic, der driver branchesiderne check-in.dk og standby.dk. De i alt 20 priser uddeles på baggrund af opinionsundersøgelse foretaget blandt rejsende fra Danmark af analyseinstituttet Epinion.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Gratis transport har fået flere til at parkere ved letbanestation
- Togoperatør kørte 6 millioner kroner hjem i første kvartal
- Elektriske delecykler skal hjælpe landsbyborgere tættere på offentlig transport
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Det første direkte tog mellem København, Berlin og Prag er sendt afsted
- Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
- Reservedele var gemt væk - dansk forhandler af togreservedele vil betale én million kroner i bøde
- Politiet i Østjylland fik flere anmeldelser om pirattaxier
- Vi så på brint og busser i Bonn
- Magasinet Bus 4 - 2026 er udkommet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


