Hollandsk lastbil bliver årets flådelastbil i Storbritannien
Mandag 26. september 2022 kl: 12:24
Af: Redaktionen
Den nye generation af den hollandske DAF XF har fået tildelt prisen som ”Fleet Truck of the Year 2022” i Storbritannien. Prisen blev tildelt på Storbritanniens Motor Transport (MT) Awards i London. Det er fjerde gang i træk, at DAF bliver anerkendt med prisen. Og femte gang i løbet af syv år, at DAF får udmærkelsen
De nye DAF XF, der også omfatter modellerne XG og XG+, er de første lastbilmodeller i det tunge segment, der udnytter de nye EU-bestemmelser for vægt og dimensioner. Det har givet de nye DAF'er en fordel, når det gælder effektivitet, sikkerhed og chaufførkomfort, da reglerne åbner for mere plads til førerhuset.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




