Dieseltyv for søgte at stikke af
Fredag 23. september 2022 kl: 13:40
Af: RedaktionenØstjyllands Politi fik torsdag klokken 19.20 en anmeldelse fra en kvinde, der havde overrasket en mand, som var i færd med at pumpe diesel fra en lastbil over i nogle dunke ved en virksomhed på Jens Olsens Vej i industriområdet i nærheden af Ikea i det nordlige Aarhus
Kvinden fortalte, at manden flygtede til fods hen over et åbent område og efterlod dunkene, da han så hende.
En hundepatrulje var hurtigt på stedet, og politihunden ledte sin fører hen til Graham Bells Vej, hvor betjenten fik øje på en 23-årig mand, som begyndte at løbe, da han så politiet.
Selvom betjenten råbte ham an, fortsatte han sit løb, og han standsede først, da politihunden blev sluppet fri og løb efter ham.
Han blev efterfølgende anholdt og sigtet for tyveri.
Han blev efterfølgende anholdt og sigtet for tyveri.
På gerningsstedet lå en mobil pumpe, som var blevet brugt til at fylde diesel i tre dunke. Dieselen blev leveret tilbage til rette ejer.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop
- Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
- Motorvejstilslutning ved Horsens spærres i en måned efter nytår
- Tysk pakkedistributør kører med el-lastbiler efter en kilometermodel
- Køretøjer skal kunne skilles ad og genanvendes
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



