Dieseltyv for søgte at stikke af
Fredag 23. september 2022 kl: 13:40
Af: RedaktionenØstjyllands Politi fik torsdag klokken 19.20 en anmeldelse fra en kvinde, der havde overrasket en mand, som var i færd med at pumpe diesel fra en lastbil over i nogle dunke ved en virksomhed på Jens Olsens Vej i industriområdet i nærheden af Ikea i det nordlige Aarhus
Kvinden fortalte, at manden flygtede til fods hen over et åbent område og efterlod dunkene, da han så hende.
En hundepatrulje var hurtigt på stedet, og politihunden ledte sin fører hen til Graham Bells Vej, hvor betjenten fik øje på en 23-årig mand, som begyndte at løbe, da han så politiet.
Selvom betjenten råbte ham an, fortsatte han sit løb, og han standsede først, da politihunden blev sluppet fri og løb efter ham.
Han blev efterfølgende anholdt og sigtet for tyveri.
Han blev efterfølgende anholdt og sigtet for tyveri.
På gerningsstedet lå en mobil pumpe, som var blevet brugt til at fylde diesel i tre dunke. Dieselen blev leveret tilbage til rette ejer.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sand og grus bliver en flaskehals for byggeri og anlæg
- Grisetransport brød i brand og spærrede motorvej i Sønderjylland
- Kapitalforvalter fra USA har godt fem procent af aktierne i dansk transportkoncern
- Lastbil kørte med skader på fordæk
- Ældre kvinde blev påkørt af en lastbil på P-plads
- Første uge i november byder på trafikale gener på vej til havnen i Aarhus
- Letvægtstrailer har tipkasse i Hardox-stål
- Post-koncern kan mærke manglende brevpost
- Politiet kan tjekke pauser
- Norsk minister var med til at indvie ladeanlæg hos norsk mejeriselskab
- Politiet pågreb et par palletyve
- Politi og toldere fandt 5.600 ulovlige puff-bars i varebil
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




